Adli soruşturma sürüyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, dönemin KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat'la yaptığı telefon görüşmesinin kayıtlarının Aydınlık dergisinde yayımlanmasının ardından başlatılan adli soruşturma sürüyor.

23 Ekim 2009 Cuma, 11:44
Abone Ol google-news

Soruşturma kapsamında Aydınlık dergisinde ele geçen CD’lerde Başbakan Erdoğan’dan KKTC Cumhurbaşkanı Talat’a, bakanlar ve belediye başkanlarından ABD’li yetkililere kadar onlarca kişiye ait konuşmaların kaydı olduğu öne sürüldü. 1999-2004 dönemine ait konuşmaları kimin kaydettiği ise henüz netleşmedi.

Zapsu ve Gökçek

Milliyet gazetesinin haberine göre, soruşturma kapsamında, dergide yapılan aramada ele geçirilen ses kayıtlarının tasnifi büyük ölçüde tamamlandı. İncelemeler sonunda, Erdoğan’ın Talat’ın yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, işadamı Remzi Gür ve avukat Münci İnci ile yaptığı görüşmelerin de kayda alınarak saklandığı ortaya çıktı. Habere göre İstanbul Emniyeti’nce yapılan teknik çalışmalar sonrasında, ses kayıtlarının içinde, Başbakan Erdoğan, danışmanı Cüneyd Zapsu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e ait görüşmeler olduğu anlaşıldı.

Ergenekon ilişkisi

Milliyet, görüşmelere ait ses kayıtlarıyla Ergenekon soruşturmasında adı geçen bazı şüphelilerin bağlantısı olabileceğini ve özellikle tutuklu sanıklardan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün üzerinde durulduğunu yazdı. Erdoğan’ın danışmanı Zapsu’nun eski BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto ile yaptığı görüşmelerin kayıtlarının yanında, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi John Hanford, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (CSIS) Türkiye Direktörü Bülent Alirıza, Doğan Holding üst düzey yöneticisi Yalçın Balcı, gazeteci Murat Yetkin, dönemin Devlet Bakanı Ali Babacan ve Serdar Denktaş’ın yaptığı görüşmelere ait ses kayıtlarının elde edildiği iddia edildi.