Afganistan'da sahte oy iddiaları

Afganistan'da yapılan devlet başkanlığı ve bölgesel seçimlerde sahte oy kullanıldığı iddiaları giderek güçleniyor.

10 Eylül 2009 Perşembe, 07:38
Abone Ol google-news

Afganistan'daki seçimleri izleyen, merkezi ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Ulusal Demokratik Kurum tarafından bugün yapılan açıklamada, Afganistan'daki seçimlere katılım oranlarının gerçek olamayacak kadar yüksek olduğu belirtildi.

"Pek çok seçim bürosunda seçime katılım oranının yüzde yüzün üstünde" olduğuna dikkat çekilen açıklamada, seçimler hakkında yapılan analizlerin, aralarında Nuristan, Paktia, Helmand ve Bedğis'in de bulunduğu Afganistan'ın bazı vilayetlerindeki pek çok seçim bürosunda da, yüzde yüz katılım oranına işaret eden 600 oyun sayıldığı vurgulandı.

Güvenliğin yetersiz olması nedeniyle hiçbir uluslararası gözlemcinin gidemediği bu bölgelerde seçim bürolarının boş olması nedeniyle seçime katılım oranlarının düşük çıkması bekleniyordu.

Seçim soruşturma komisyonuna, seçimlerde sahte oy kullanıldığı yönünde çok sayıda şikayetin gelmesinden "derin kaygı duyulduğu" kaydedilen açıklamada, "Sahte oy kullanımıyla ilgili şikayetlerin derinlemesine soruşturulmaması durumunda Afgan halkının iradesinin ne olduğunu belirlemek imkansız olacaktır" ifadesi yer aldı.

Amerikalı kuruluşun internet sitesinden yapılan açıklamada, seçimlerin Afganistan'daki 34 vilayetten 19'unda, 100'den fazla uluslararası ve Afgan gözlemciyle izlendiği ve Ulusal Demokratik Kurum'un problemli seçim sonuçlarının geldiği hiçbir vilayette gözlemcisinin bulunmadığı kaydedildi.

Afganistan'da 20 Haziran'da yapılan seçimlere katılım oranları hakkında hükümet yetkililerinden resmi bir açıklamada bulunulmamasına karşın, bağımsız gözlemciler, Taliban tarafından seçim öncesinde yapılan tehditler nedeniyle seçimlere katılım oranının düşük olduğu görüşünde birleşiyor.

Seçimlerin geçici sonuçlarına göre Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'ye çıkan oylar yüzde 54'e ulaşırken, Karzai'nin en yakın takipçisi konumundaki Abdullah Abdullah'ın oyları ise ancak yüzde 28'i buluyor.

Seçim yetkililerinden, seçimlerin tam sonuçlarının 12 Eylül Cumartesi günü ilan edilmesini bekledikleri yönünde açıklamalar gelmesine karşın, yapılan tüm şikayetler soruşturulana ve oyların yeniden sayımı işlemi tamamlanana kadar bu yöndeki açıklamalar resmiyet taşımıyor.