Akdeniz'de patlamamış top mermisi bulundu

Kaleiçi Yat Limanı'nda 2. Dünya Savaşı'ndan kaldığı tahmin edilen patlamamış top mermisi bulundu.

21 Mayıs 2013 Salı, 10:29
Abone Ol google-news

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, aynı fakültedeki Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yaşar Özvarol ile yaklaşık 1,5 ay önce, limanda 2. Dünya Savaşı sırasında batan Fransız savaş gemisi Saint Didier'in bulunduğu bölgeye dalış yaptıklarını söyledi.

Dalış sırasında bölgede incelemeler yaptıklarını ve geminin yakınında top mermisi bulduklarını anlatan Gökoğlu, yaklaşık yarım metre boyundaki barut ile dolu merminin dalgaların aşındırması sonucu açığa çıktığını kaydetti.

Merminin Fransız savaş gemisi Saint Didier'den düşmüş olabileceğinin tahmin edildiğini ifade eden Gökoğlu, "Büyük ihtimalle 2. Dünya Savaşı'ndan kalma ve patlamamış bir mermi. Tarihi anlamda bu belge, tanık niteliğinde. 2. Dünya Savaşı'na Türkiye girmemiş ama Akdeniz sularında bu savaş yaşanmış" dedi.

Hangi dönemden kaldığının tam tespiti için mermiyi inceleteceklerini belirten Gökoğlu, Antalya'da deniz müzesi yapılması halinde mermiyi oraya teslim edeceklerini bildirdi.
Doç. Dr. Gökoğlu, daha önce Finike Körfezi'ne yaptıkları dalışlarında da kıyıya 1,5 mil uzaklıkta, 35 metre derinlikte 2. Dünya Savaşı yıllarında düştüğü tahmin edilen bir savaş uçağı bulduklarını kaydetti.