AKM'de dava sürerken, talan devam ediyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi yaptığı açıklamada, Atatürk Kültür Merkezi alanına, millet bahçesi yapılması planına onay veren kurul kararına yapılan itiraza rağmen inşaatın devam ettiğini belirterek, "Yargı telafisi olmayan zararlar ortaya çıkmadan en kısa zamanda yürütmeyi durdurma kararı vererek planı iptal etmelidir" ifadesini kullandı.

31 Mayıs 2020 Pazar, 13:52
AKM'de dava sürerken, talan devam ediyor
Abone Ol google-news

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Tarakuş Candan, "Yeşil alan yapıyoruz" diyerek tarihi tören pistini yıkanların, tören pistinin altına otopark yapımı için inşaata başladığını bildirdi.

Candan, "Atatürk Kültür Merkezi alanına, millet bahçesi yapılması planına onay veren kurul kararına açtığımız devam ederken,  Çevre Şehircilik Bakanlığı’na, AKM de yapılan millet bahçesi planına yürütmeyi durdurma ve plan iptal talebiyle Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi’nde de dava açtık. Davalarımız sürüyor ancak talan da sürüyor. Millet Bahçesi adı altında altına otopark yapımına başlandı. Tarihi tören pistinin altını betona boğdular. Yargı telafisi olmayan zararlar ortaya çıkmadan en kısa zamanda yürütmeyi durdurma kararı vererek planı iptal etmelidir" dedi.

DİBE VURAN İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN ÖNÜNÜ AÇMAK İSTİYORLAR

Candan, millet bahçesi projesi olan yerlerde büyük ölçekli rant projeleri ya da yok etmek istedikleri Cumhuriyet değerlerinin hayata geçirildiğini belirterek, "Niyetin, dibe vuran inşaat sektörünün önünü açmak ve değerlerimizi yok etmek olduğu ortadadır. ‘Yeşil alan yapıyoruz' aldatmacasının altında katmerli bir yıkım ve rant projesi otopark yapımıyla bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Alanın tamamında otopark yapılması Ankara'nın ulaşımını da tıkayacaktır" diye konuştu. 

MEKANSAL KARŞILIĞIN İDEOLOJİK PLANI

"Rantın ve Cumhuriyet'le hesaplaşmanın mekânsal karşılığı olan millet bahçeleri yeşil alan üretme kılıfıyla ideolojik olarak planlandı" ifadesini kullanan Candan şunları söyledi: 

"AKP hükümetinin ve yerel yönetimlerinin kente dair yaptığı her şey, her yıkım ideolojiktir. Atatürk Orman Çiftliği’ni, bu halkın en değerli, yeşil alanı öğrenme alanını talan eden bir zihniyet, bizim karşımıza çıkıp yeşil alan yapıyoruz demesin. Millet bahçelerinde hem neoliberal politikalarını hem de siyasal İslam’ın Cumhuriyetle mekânsal hesaplaşmasını görüyoruz. Seçilen yerlere baktığımızda; kentlerin en stratejik ekolojik eşiklerini (Ankara'da AKM alanları, İmrahor Vadisi, Burdur'da Salda Gölü, İstanbul'da Yıldız Parkı vb.) sulak ve doğal alanlarını, kentsel açıklıkları, koridorlarını ve yeşil adım taşlarını, Cumhuriyet'in simge değeri yapılarını da içeren stadyum alanlarını, askeri lojmanlar ve askeri hastane alanları gibi zaten kentlerin açık-hava koridorlarında yer almış büyük alanları görüyoruz. Alan büyükleri ile kentlerin gelişmişlik ölçütlerini belirleyen kişi başına düşen yeşil alan miktarını artırmak gibi bir kentsel standardı yakalamak derdinde değiller. Amaçlanan ‘altı beton, üstü yeşil’ aldatmacasıyla rant ve Cumhuriyet değerlerinin yıkımıdır. Bilim ve teknikten aldığımız güçle kamu yararını ve Cumhuriyet değerlerini savunmaya devam edeceğiz."