AKP’li Beykoz Belediyesi, iş tamamlanmadan 3.7 milyon TL ödeme yaptı

İhaleye konu olan tiyatro oyunları ve söyleşiler eksik, 10 bin kişilik hamsi ve helva ikramı hiç yapılmadı. Rakamı tutturmak için spor malzemesi faturası eklendi.

23 Ağustos 2020 Pazar, 06:00
AKP’li Beykoz Belediyesi, iş tamamlanmadan 3.7 milyon TL ödeme yaptı
Abone Ol google-news

AKP’li Beykoz Belediyesi’nin “2019 yılı kasım - aralık muhtelif kültürel, sanatsal, sportif etkinlikleri ve kültür sanat merkezleri işletilmesi organizasyonu hizmet alım işi” ihalesinde iş tamamlanmadan şirkete 3 milyon 729 bin 763 lira ödediği ortaya çıktı.

Buna göre ihale kapsamında yer alan 10 bin kişilik hamsi ikramı, 10 bin kişilik helva dağıtımı yapılmadı, diğer işler de eksik yapıldı. Beykoz Belediyesi Meclis Denetim Komisyonu 2019 yılı Denetim Raporu tamamlandı. Komisyonun CHP’li üyesi Cemal Sataloğlu rapora muhalefet şerhi koydu. Sataloğlu’nun tespitlerinin yer aldığı şerhte 1 Kasım 2019 - 31 Aralık 2019 arasını kapsayan “2019 Yyılı kasım - aralık muhtelif kültürel, sanatsal, sportif etkinlikleri ve kültür sanat merkezleri işletilmesi organizasyonu hizmet alım işi” ihalesine dikkat çekildi.

İlçe belediyesinin CHP’li meclis üyesi Cemal Sataloğlu “Faturaları inceledim. Rakamı tutturmak için spor malzemesi almış gibi göstermişler. İhaleden 3 gün sonra da yeni bir ihale açarak başka şirketten spor malzemeleri aldılar” dedi.

Toplamda 37 gün süren iş kapsamında teknik şartnamede belirtilen kalemlerin tamamlanmadığına dikkat çeken Sataloğlu’nun tespitlerinden bazıları şöyle: “Yetişkinlere 10 seans tiyatronun 8’i, kasım - aralık aylarında 24 seans çocuk tiyatro oyununun 12’si sahnelendi. 10 konserdan 1’i, 36 söyleşiden 21’i gerçekleştirildi. 10 bin kişilik ekmek arası hamsi ve 10 bin kişilik helva dağıtımı yapılmadı.”

SİYASİ HİMAYECİLİK

Sataloğlu şerhinde 37 günü kapsayan hizmet alımı için yüklenici firmaya 13 Aralık 2019 tarihinde 1 milyon 74 bin TL 1. hakediş, 31 Aralık 2019 tarihinde 2 milyon 654 bin TL 2. hakediş ödemesi yapıldığını belirtti.

Sataloğlu şerhinde “İhale sürecinde, rekabeti ve eşit muamele ilkesini engelleyici durumlar ve ‘siyasi himayecilik’, ihalenin amacıyla bağdaşmamakta ve ihale sürecinin etkinliğini ortadan kaldırmaktadır. İdarenin ihale ilanına çıktığı idari ve teknik şartnamede belirttiği hususların gerçekleşmemesi, ihale tutarının 37 günlük iş süresine rağmen hak ediş ödemesinin aynı kalması idareyi zarara uğratmıştır” diye not düştü.