AKP'li vekilin oğluna 3 milyonluk torpil

AKP Şanlıurfa Milletvekili Seyit Eyyüpoğlu'nun oğlunun hiç elektrik üretmeyen şirketi, Şanlıurfa 1. Organize Bölgesi’nin elektrik dağıtım işini ihalesiz olarak aldı.

22 Aralık 2014 Pazartesi, 09:33
Abone Ol google-news

AKP tarafından çıkarılan kanunla Organize Sanayi Bölgeleri’ne (OSB) elektriği üretme ve satma yetkisi verilmişti. Bu kapsamda bazı OSB’ler kendi elektriklerini üretirken, fazla olan elektriği de üçüncü kişilere ücreti karşılığı satıyor.

DAĞITIM İÇİN DE DEVLETİN İMKANLARINI KULLANIYOR

Taraf’tan Hüseyin Özay’ın haberine göre, 2011 yılında Şanlıurfa’daki OSB yönetimi ile AKP'li milletvekili Seyit Eyyüpoğlu’nun oğluna ait Eyyüpoğlu Elektrik ve Mühendislik Ltd. arasında bir yıllık elektrik alım sözleşmesi imzalandı. Sözleşme her yıl yenilendi ve OSB’nin tüm elektrik ihtiyacının, vekilin oğlunun şirketi üzerinden karşılanması sağlandı.

Hiçbir elektrik üretimi olmayan şirketin, sanayi bölgesinin aylık 3 milyon lirayı bulan elektrik dağıtımını, komisyon karşılığında üstleniyor. Buna göre şirket, devletten aldığı elektriği özel sektöre devredip komisyon alıyor. Dağıtım için de ‘koşullarını zorlamayan’ şirket, devletin mevcut yatırımları kullanılıyor.

DÜĞÜNDE DOLARLAR HAVADA UÇUŞMUŞTU

Vekil oğluna yapılan torpil, Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan bazı işletmelerin muhalefet partilerine yazdığı ihbar mektupları sonucunda ortaya çıktı. Eyyüpoğlu, geçtiğimiz yıl oğlunu evlendirmiş, dolarların havada uçustuğı düğün günlerce konuşulmuştu.