AKP'liler il binasını bastı

AKP’nin Hatay Milletvekili adayı listesinde Reyhanlı’dan Mehmet Hacıoğlu’nun seçilme şansı olmayan 8’inci sırada yer almasına, Reyhanlı İlçe teşkilatından tepki geldi.

09 Nisan 2015 Perşembe, 16:41
Abone Ol google-news


AKP'nin Hatay Milletvekili adayı listesinde Reyhanlı'dan Mehmet Hacıoğlu'nun seçilme şansı olmayan 8'inci sırada yer almasına, Reyhanlı İlçe teşkilatından tepki geldi. Kalabalık bir grupla il teşkilatına giden Reyhanlı Belediye Başkanı AKP'li Hüseyin Şanverdi, Reyhanlılar olarak 4 yılda çok bedel ödediklerini, her gün bombalarla uyandıklarını belirterek, "Reyhanlı, listede 4'üncü sıraya gelmediği taktirde ben ve tüm teşkilatımız istifa edeceğiz" dedi.

AKP’liler İl binasını bastı - VİDEO

Üç dönemdir AKP'den Reyhanlı Belediye Başkanı seçilen Hüseyin Şanverdi, AKP Reyhanlı İlçe Başkanı Mustafa Yıldız'ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 200 kişilik bir grupla bugün AKP Hatay il binasına gitti. Şanverdi ve yanındakiler, görüştükleri İl Başkanı Ahmet Atıç'a listenin değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

"İSTİFA EDERİZ"

Sıralamayı kabul etmediklerini ifade eden Başkan Şanverdi, şunları söyledi:

"Sıralamamız 8'inci sıra değil. Genel merkez bizi mağdur etmiştir. Bu mağduriyetimizin Ankara'ya, genel merkeze iletilmesini talep ediyoruz. Çünkü Reyhanlı gerçekten son 4 yılda büyük bedeller ödedi. Biz 60 şehit verdik. Biz patlamalarla uyanıyoruz ama yine biz Ak Partimizi seviyoruz ve Ak Partimizin arkasında bugüne kadar dimdik durduk, durmaya da devam edeceğiz. Ama Reyhanlı'ya bu şekilde bedel ödettirilmemeliydi. Bence Reyhanlı'ya bir ödül verilmeliydi. Ama bu ödülü maalesef genel merkez çok gördü. Biz burada Reyhanlılı olarak, ilçe teşkilatı olarak, belediye meclis üyeleri olarak, ben belediye başkanı olarak tepkimizi sizlere göstermek için buraya geldik. Reyhanlı, listede 4'üncü sıraya gelmediği taktirde ben dahil olmak üzere tüm teşkilatımız istifa ederiz."

Hüseyin Şanverdi, teşkilattan ayrılırken yaptığı açıklamada ise, "Mehmet Hacıoğlu kardeşimiz 8'nci sırada yer aldı. Reyhanlı halkının taleplerini il merkezinde İl Başkanı Ahmet Atıç'a ilettik. Reyhanlı halkının hakkının 4'ncü sırada olduğuna inanıyoruz. Her zaman Ak Parti'nin arkasında durmuştur. Ak Parti'ye yüzde 72 oranında oy vermiştir" diye konuştu."ŞEHİTLERE RAĞMEN OYUMUZU ARTIRDIK"

11 Mayıs 2013'te 52 kişinin yaşamını yitirdiği patlamada oğlu Mehmet Ali Şamlıoğlu'nu kaybeden Hasan Şamlıoğlu da Ak Parti'nin Reyhanlı'da kurucu üyesi olduğunu söyledi.

Şamlıoğlu, "Reyhanlı ağır bedel ödedi. Suriyelilere sahip çıktı. Verdiğimiz şehitlere rağmen oylarımızı arttırdık. Ancak her şeye rağmen 8'nci sırada yer aldık. Ödediğimiz bedellerin karşılığı bu değildir. Umduğumuzu alacağız, sabırla çözüleceğine inanıyorum" dedi.

"GENEL MERKEZE İLETECEĞİZ"

AKP İl Başkanı Ahmet Atıç ise, Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi ile partililerinin talebinin genel merkeze iletileceğini söyledi. Atıç, "Talebinizi, serzenişinizi bildirmek üzere buraya geldiniz, yaklaşımınızı saygıyla karşılıyoruz. Listenin belirlenmesinde bizim sizden bir fazlalığımız yoktur. Talebinizi ileteceğiz" dedi.

Öte yandan Hatay'ın şu an Meclis'te bulunan 10 milletvekilinin 5'i AKP'den 4'ü CHP'den, 1'i de MHP'den.