Albay Temizöz davasında olay çıktı

Kayseri Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz ve Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atağ'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Tanık Abdulselam Binzet, beyanının ardından duruşma salonundan çıkarken, koridorda, sanık Kamil Atağ'ın yakını olduğu bildirilen bir şahıs tarafından saldırıya uğradı.

02 Nisan 2010 Cuma, 12:58
Abone Ol google-news

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, tutuklu sanıklar Albay Temizöz, Kamil Atağ, Tamer Atağ, Fırat Altın (Abdulhakim Güven), Hıdır Altuğ, Adem Yakin ve Kukel Atağ hazır bulundu. Duruşmada, öldürülen Abdulrezzak Binzet'in kardeşi Abdulselam Binzet, tanık olarak dinlendi. Tanık Binzet, kardeşinin öldürüldükten sonra Cizre-Silopi kara yolu kenarına bırakıldığını anlattı.

Kardeşinin cesedinde işkence izlerinin bulunduğunu ifade eden Binzet, şunları söyledi:
''Kardeşimin ölümünden sonra aynı zamanda akrabamız olan Kamil Atağ'a giderek, bu olayı sorduk. Bize bu konuda yardımcı olmasını istedik. Kardeşim, bölgede sevilen bir insandı. Kimseyle bir problemi yoktu. Kamil Atağ, bu olayı araştıracağını bize söyledi. Bir süre sonra, Atağ kardeşimi, 2 polis memurunun öldürdüğünü söyledi. Onları yakalayıp, konuşturacağını anlattı. O esnada bulunduğumuz yerin yakınındaki bir düğünde patlama oldu. Kamil Atağ ile birlikte oraya gittik. Düğün yerine gelen jandarma ve emniyet görevlileri, benimde aralarında bulunduğum çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Bir gün sonra bırakıldık. O günden sonra Kamil Atağ ile aramız bozuldu.''

Kardeşinin, Kamil Atağ tarafından öldürtüldüğünü iddia eden Binzet, ''Kamil Atağ ya kardeşimi niye öldürttüğünü anlatacak ya da 200 yıl bile geçse onunla düşman kalacağım. Birbirimizi öldüreceğiz'' dedi. Bu esnada tanık Binzet ile sanık Kamil Atağ arasında tartışma yaşandı.


Adliye koridorunda darp


Tanık Abdulselam Binzet, beyanının ardından duruşma salonundan çıkarken, koridorda, sanık Kamil Atağ'ın yakını olduğu bildirilen bir şahıs tarafından saldırıya uğradı. Tanığı yumrukla darp eden şahıs, polis tarafından gözaltına alındı. Bu arada müdahil avukatlar, tanık Binzet'i duruşma salonunun bulunduğu koridordan uzaklaştırdı.

Müdahil avukat Cihan Aydın, tanık ve mağdurların bir takım riskleri göze alarak duruşmada ifade verdiğini belirterek, ''Bazı tanıklar, korktukları için ifadelerini geri almışlardır. Tanığımız, salon dışında saldırıya uğramıştır'' dedi.


Sanık avukatları salonu terk etti

Mahkeme Başkanı Menderes Yılmaz, Kırıkkale Cezaevinde tutuklu bulunan tanık Mehmet Nuri Binzet'in Diyarbakır E Tipi Cezaevine naklinin yapıldığını bildirdi. Yılmaz, tanığın ifadelerinin ayrıntılı ve kapsamlı oluşu nedeniyle ayrı bir celsede detaylı olarak dinlenilmesinin uygun görüldüğünü belirtti. Tanık Binzet'in bu celse dinlenmesini isteyen sanık avukatların talebi mahkeme tarafından reddedildi. Bu karara itiraz eden sanık avukatları, duruşma salonunu terk etti.


Dosyanın Askeri Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesi

Önceki duruşmada, sanık Cemal Temizöz'ün avukatının dosyanın Askeri Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesi talebine karşı, müdahil avukatlar ve Cumhuriyet Savcısı da görüşlerini yazılı olarak mahkemeye bildirdi.

Mahkeme heyeti verdiği aranın ardından, talebin, bir kısım mağdur ve katılanlara tebliğ edileceğini, onların da 7 gün içerisinde vereceği cevabın ardından, ''mahkemenin görevsizlik kararı verilmesi talebinin reddi yönünde karar verilmesi durumunda'' dosyanın onaylı bir örneğinin Askeri Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, Kayseri Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz ve Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atağ'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verirken, duruşmayı 7 Mayıs 2010 tarihine erteledi.


İstenen cezalar

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 104 sayfalık iddianamede, sanıkların TCK'nin ''adam öldürmek'', ''cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak'' ve ''adam öldürmeye azmettirmek'' suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.

Sanıklardan Cemal Temizöz'ün 9, Kamil Atağ'ın 7, Tamer Atağ'ın 2, Adem Yakın'ın 7, Hıdır Altuğ'un 3, Fırat Altın'ın (Abdulhakim Güven) 6, Kukel Atağ'ın ise bir kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

İddianamede, sanık Temizöz'ün 1993'te Cizre'de ''terörle mücadele ediliyor'' görüntüsü altında ''korucu, itirafçı ve uzman çavuşlardan bir grup oluşturduğu'' ileri sürülüyor. ''Söz konusu grubun, süreç içerisinde asli görevinden ayrılarak, terör örgütü PKK'ye yardım ettiğinin değerlendirildiği ya da özel sebeplerden dolayı gözaltına aldıkları kişileri sorguladığı'' ifade edilen iddianamede, grubun bu sorgulanan kişilerden bir kısmını öldürdüğü öne sürülüyor.