'Alkollü genç ölüme terk edildi' iddiası

İddialara göre Side'de iş yerinde rahatsızlanan bir kişi 'alkol koktuğu' gerekçesiyle ambulansa alınmadı. Tedavi olamayan Hasan Ödecik'in olayın ertesi günü yaşamını yitirmesi ise tartışmalara yol açtı.

03 Haziran 2009 Çarşamba, 18:00
Abone Ol google-news

Demokratik Sol Parti (DSP) Manavgat İlçe Başkanı Mehmet Karakaş, düzenlediği basın toplantısında, Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Side beldesinde tezgahtar olarak çalışan 37 yaşındaki Hasan Ödecik'in 29 Mayıs'ta iş yerinde rahatsızlandığını, bunun üzerine olay yerine ambulans çağrıldığını ifade etti. Gelen sağlık ekibindeki doktorun, ''Hasta çok alkol kokuyor, üzerine su dökün ayılsın, ben bunu alamam'' diyerek gittiğini ileri süren Karakaş, şuuru kapalı olan Ödecik'in arkadaşlarınca kaldığı pansiyona götürüldüğünü belirtti.

Ödecik'in gece yeniden fenalaştığını ve arkadaşlarının jandarmayı arayarak yardım istediklerini dile getiren Karakaş, jandarma ekiplerinin de doktoru aradığını ancak bir sonuç alamadıklarını savundu. Hastanın ertesi sabah kaldığı pansiyonda ölü bulunduğunu ifade eden Karakaş, ''İnsanlık dışı bir olay yaşanmıştır. Hastanın alkol kokması tedaviyi hak etmesine engel midir'' dedi.

Karakaş, ambulansta bulunan doktorun müdahale etmesi durumunda Ödecik'in hayatını kaybetmeyeceğini ileri sürdü.

Bu arada, jandarma yetkilileri de olay gecesi yapılan çağrı üzerine pansiyona gittiklerini, telefonla aranan doktorun, ''Hasta alkollü, birazdan ayılır'' demesi üzerine oradan ayrıldıklarını belirtti.

 

Soruşturma başlatıldı

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bazı basın organlarında Antalya'nın Side beldesinde rahatsızlanan bir kişinin 'alkol koktuğu' gerekçesiyle ambulansa alınmadığı için hayatını kaybettiği haberlerinin yer aldığı, söz konusu 112 Acil Servis personeli hakkında soruşturma başlatıldığı ifade edildi.