Alman Büyükelçiden Başbakan'a yanıt

Alman Büyükelçisi Eberhard Pohl, Başbakan Erdoğan'ın "bir Alman Vakfı" konusundaki sözler ile ilgili Alman KfW ve GIZ'nin Türkiye'deki projelerinin iki hüküket arasındaki anlaşmaların çerçevesinde gerçekleştiğini belirterek, sadece Diyarbakır'da değil Kayseri'de de proje yapıldığını vurguladı. Pohl, Almanya'da bir inceleme, soruşturmanın açılması için bir nedeninin olmadığını da söyledi.

03 Ekim 2011 Pazartesi, 18:38
Abone Ol google-news

Büyükelçi Polh, Alman Birliği Günü dolayısıyla Alman Büyükelçiliği'nde düzenlenen resepsiyon sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir "Alman vakfı"na ilişkin sözleri ile ilgili Türk gazetecilerine açıklamalarda bulundu.
 

"Türkiye'nin hemen hemen tüm bölgelerinde projeler var"

Alman Kalkınma Bankası (KfW) ve Uluslararası İşbirliği Kurumu'nun (GIZ), aralarında Türkiye'nin de bulunduğu dünyadaki bir çok devletle nasıl bir mali ve teknik işbirliğini yaptığını anlatan Büyükelçi, Türkiye'nin hemen hemen her bölgesinde bu projelerin gerçekleştiğini kaydetti.

Büyükelçi, "Bu projeler artık çok köklü bir işbirliği hale geldi ve çok önemli mali bütçeye sahip ve basında söylendiği gibi sadece bazı bölgelerle sınırlı değil. Diyarbakır'dan söz ediliyordu. Örneğin Kayseri'de de bir atık su arıtma projesi gerçekleştirildi" dedi.

Projeler için başvurunun Hazine tarafından yapıldığını uygun bulmaları halinde Hazine ile kredi anlaşması ile imzalandığını ve Hazine'nin finansmanı projeyi yürüten yerel yönetimine aktardığına dikkat çeken Büyükelçi Pohl, her proje için iki hükümet arasında bir anlaşmanın imzalandığını vurguladı. Bir sorunun karşısında Büyükelçi, Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarını sadece medyada okuduklarını. bunun dışında bir bilgiye sahip olmadıklarını ifade etti.

Bu arada, Başbakan Erdoğan'ın bir "Alman Vakfı"ndan söz ettiğine ancak ismini vermediğine dikkat çekilmesi üzerine Pohl, "Bizim basındaki yayımlardan çıkarttığımız sonuç burada atıfta bulunan KfW'nın, Alman Kalkınma Bankası, Diyarbakır'da gerçekleştirdiği atık su projesi. Herhangi bir yanlış anlama var mı ifade açısından? onu bilemiyorum. Biz bu sonuç çıkarttık. KfW de, Alman hükümetinin adına çalışan bir kalkınma kurumu" karşılığını verdi.

Bu arada Pohl, "Bu konu ile ilgili Almanya'da bir soruşturma olacak mı?" sorusu üzerine de "Öyle bir neden yok ki herhangi bir inceleme, soruşturma, araştırma için bir neden yok" yanıtını verdi.

Alman Büyükelçi ayrıca, "ihalelerin hep aynı şirketlere gittiği yönündeki ifadeler"e ilişkin olarak da "ihaleler her proje için uluslararası düzeyde duyuru yapılmaktadır ve uluslararası standartlara uyulmaktadır" dedi.

Türkiye'de siyasi vakıfların da faaliyet gösterdiğini belirten Büyükelçi, ancak onların herhangi bir altyapı projesi gerçekleştirmediklerini söyledi.

İlgili haber için tıklayınız;