"Almanya'nın bloke etmesi gibi bir durum yok"

Yunanistan Maliye Bakanı Yorgo Papakostandinu, AB-IMF destek mekanizmasının devreye geçirilmesindeki anlaşmanın Almanya tarafından bloke edilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığı değerlendirmesinde bulundu.

28 Nisan 2010 Çarşamba, 10:31
Abone Ol google-news

Yunan basınında yer alan haberlere göre Papakostandinu, bir televizyon programında yaptığı konuşmada, destek mekanizmasının devreye konulmasındaki anlaşmada ''Son düzlüğe'' girildiğini söyledi.

Fransa, Hollanda ve İtalya'nın, Yunanistan'a mali yardım konusunda parlamentolarında gerekli düzenlemelere gittiklerini belirten Maliye Bakanı, yardımda bulunma konusunda bazı ülkelerin ilk sırada yer aldıklarını, Almanya'nın ise bunlardan biri olmadığı yorumunda bulundu.

Maliye Bakanı, Yunanistan'ın borcunun konsolide edilmesi durumunun bulunmadığını, bunun müzakere konusu da olmadığını vurguladı.

Papakostandinu, mali yardım ''Paketinin'' piyasaların, Yunanistan'ın bir dönem için sorun yaşamayacağına inanmalarını ve endişelerin azalmasını sağlayacak miktarı kapsaması gerektiğini belirtti.

Maliye Bakanı Yorgo Papakostandinu, Standard & Poor's'un Yunanistan'ın kredi notunu 3 kademe indirdiği yönündeki açıklamaya da değindiği konuşmasında, bunun Yunan bankalarının Avrupa Merkez Bankası ile ilişkilerinde engel teşkil etmediğini, nitekim Moody's ile Fitch'in değerlendirmelerinin Avrupa Merkez Bankası için ''Kabul edilir'' düzeyde olduğunu kaydetti.


S&P YUNANİSTAN'IN KREDİ NOTUNU DÜŞÜRDÜ


Almanya: Kredi 7 Mayıs'a kadar onaylanabilir

Almanya Maliye Bakanlığı, Yunanistan'ın, IMF ve Avrupa Birliği (AB) ile görüşmeleri hızla tamamlaması halinde, bu ülkeye verilecek kredinin 7 Mayıs'a kadar onaylanabileceğini söyledi.

Maliye Bakanlığı sözcüsü Jeanette Schwamberger yaptığı açıklamada, Almanya'nın Yunanistan'a vereceği 8,4 milyar Avro'luk (yaklaşık 11 milyar dolar) kredinin onaylanabileceğini söyledi.

IMF ile AB'nin, Yunanistan'a vereceği 45 milyar Avro'luk mali yardım paketindeki en büyük katkıyı Almanya yapacak.


"YUNANİSTAN ACI İLACI İÇMELİ"

YUNANİSTAN'DA IMF'YE PROTESTO