Anadolu Ateşi, Macarları hayran bıraktı

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de ''Anadolu Ateşi'' rüzgârı esti. Genel sanat yönetmenliğini Mustafa Erdoğan'ın yaptığı ''Anadolu Ateşi'' dans grubu, "Truva" gösterisini sergiledi.

09 Mart 2011 Çarşamba, 09:01
Abone Ol google-news

Budapeşte Laszlo Papp Arena Spor Salonunda yaklaşık 6 bin kişinin izlediği gösteri, seyircileri hayran bıraktı. Gösteride dansçılar tarafından kılıçlarla yapılan dövüşler seyircilerin heyecanlanmasına neden oldu. Dans sahnelerinde tüm savaşların aynı sonucu verdiğine işaret edilerek, ''Dünyada barışın korunması için sorumluluk almalıyız'' mesajı seyircilere iletildi.

Gösterinin bitiminde binlerce seyirci tarafından dakikalarca alkışlanan Anadolu Ateşi üyeleri, defalarca sahneye gelerek seyirciyi selamladı ve alkışlar karşısında eğilerek Macar seyircilere teşekkür etti. Gösteri sonrası sahnede ısınma yapan dans grubu üyeleri salonu terk etmeyen Macar seyirciler tarafından yoğun ilgiyle karşılaştı. Macar seyirciler sahnede ısınan dansçılarla hatıra fotoğrafı çektirdiler. Macar seyirciler gösteriyi mükemmel bulduklarını, adeta kendilerinden geçtiklerini, Türk dans grubuna teşekkür ettiklerini belirttiler.
 

Büyükelçi Hasan Kamal Gür, dansçıları tebrik etti

Gösteriyi izleyen Türkiye'nin Macaristan Büyükelçisi Hasan Kemal Gür, gösteri bitiminde sahneye çıkarak dansçıları ve Anadolu Ateşi'nin Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan'ı tek tek tebrik etti. Büyükelçi Gür, muhteşem bir gece geçirdiğini, Anadolu'nun geçmişinin danslarla bu kadar güzel anlatılmasının kendisini duygulandırdığını, gösteriyi çok başarılı bulduğunu, zaten binlerce Macar seyircinin dansçıları ayakta alkışlayarak bunu gösterdiğini söyledi.

Mustafa Erdoğan, ''Truva''nın Macar seyircilerinin kalbini feth ettiğini, bu gece hem dansçıların, hem de Macar izleyicilerin mükemmel olduğunu, Macaristan'dan çok mutlu ayrıldıklarını açıkladı. Erdoğan, gecede kendilerini yalnız bırakmayarak büyük destek veren Sayın Büyükelçi Hasan Kemal Gür ve eşine çok teşekkür ettiğini söyledi.

Gösterinin başrol oyuncularından Perit Yançatoral Macaristan'da Türkiye'den çok daha fazla popüler olduklarını gördüklerini, Macarların kendilerine şaşkınlık derecesinde hayran olduklarını görmenin gurur verici olduğunu kaydetti. Yançatoral, ''Bu geceki gösteri ve Macar seyirci mükemmeldi. Bizleri dakikalarca alkışlayan Macar seyircilere sonsuz teşekkür ediyoruz'' diye konuştu.