Ankara Devlet Tiyatrosu 15 oyun sergileyecek

Ankara Devlet Tiyatrosu bu hafta 15 oyun, Ankara Devlet Opera ve Balesi 6 eserle izleyici karşısına çıkacak.

01 Kasım 2012 Perşembe, 08:57
Abone Ol google-news

Avustralya Büyükelçiliği ile işbirliği içinde gerçekleştirilen ''Mesajınız Var! Kentsel Avustralya'da Yerli Kimliği'' adlı sergi yarından itibaren CerModern'de görülebilecek.
CerModern bünyesinde açılan ve yeni sezona yaratıcı yazarlık atölyesi ile başlayan Ceredebiyat, 4 Kasım'da ''eleştirel roman okuma seminerleri'' ile devam edecek. Katılımcılara, yazar A. Galip, roman türleri, romanın geçirdiği evreler, roman kuramı ve akımların özellikleri, roman sanatının sorunları, romanların hazırlanma ve yazılma süreçleri hakkında teknik bilgiler verecek ve önerilerde bulunacak.

Başkentte hafta boyunca gerçekleştirilecek kültür sanat etkinliklerinden bazıları şöyle:

Tiyatro

Akün Sahnesi:
Moises Kaufman'ın yazdığı, Ekin Tunçay Turan'ın çevirdiği ve İskender Altın'ın yönettiği ''33 Varyasyon'' hafta boyunca sanatseverlerin karşısına çıkacak. Oyunda, Erdal Küçükkömürcü, İpek Çeken, Meltem Baytok, Mehmet Akay, Ulaş Ersoy, Eda Aydınlı, Tunç Yıldırım rol alıyor.

Altındağ Tiyatrosu:
Funda Mete'nin yönettiği, Töre Özsel'in dekor ve kostüm tasarımını yaptığı, ''Kış Gelmeden'' bugün, yarın ve Cumartesi günü sahnelenecek. Bahadır Karasu, Selma Bayraktargil, Özgür Keçeci ve Özge Mirzalı'nın rol aldığı eserin ışık tasarımı Burhanettin Yazar'a, dramaturgu da Füruzan Tercan'a ait.
''Boğaçhan'' 4 Kasım'da izleyicinin karşısına çıkacak.
''Mekruh Kadınlar Mezarlığı'' 6-7 Kasım'da temsil verecek.

Büyük Tiyatro:
''Kerbela'' yarın, 4 ve 6 Kasım'da izlenebilecek. Ali Berktay'ın yazdığı, Ayşe Emel Mesci'nin yönettiği oyunda, dekor tasarımını Murat Gülmez, giysi tasarımını Hale Eren gerçekleştirdi. Müzikleri Tahsin İncirli'ye ait olan oyunda geniş bir oyuncu kadrosu rol alıyor.

Cüneyt Gökçer Sahnesi:
Kenan Işık'ın yazıp yönettiği ''Aşk Hastası'' hafta boyunca izlenebilecek. Dekoru Hakan Dündar'a, giysi tasarımı Funda Karasaç'a ait olan oyunun müzikleri ise Yücel Arzen imzalı.
Nikolay Vasiliyeviç Gogol'un ''Bir Delinin Hatıra Defteri'', 6-7 Kasım'da görülebilir. Sylvie Luneau ile Roger Coggio tarafından uyarlanan, Coşkun Tunçtan'ın Türkçeleştirdiği eserin proje tasarımı ve yönetmenliğini Cem Emüler üstleniyor. Eserde, 1960'lı yıllarda Türk tiyatrosunun büyük ustası Genco Erkal'ın iki farklı yorumla sahneye getirdiği Aksenti İvanoviç Poprişçin karakterini Erdal Beşikçioğlu canlandırıyor. Tek kişilik oyunun dekor ve giysi tasarımı Sertel Çetiner'in, ışık düzeni Seyhun Ayaş ile Zeynel Işık'ın, müzik, ses ve efekt tasarımı da Tayfun Gültutan'ın imzasını taşıyor.

Küçük Tiyatro:
William Shakespeare'nin yazdığı, ''Venedik Taciri'', 1-4 Kasım tarihleri arasında sahnelenecek. Erhan Gökgücü'nün yönettiği oyunun dekor ve giysi tasarımını Ali Cem Köroğlu, müziklerini ise Can Atilla yaptı.
''Yağmur Durduğunda'' 6 ve 7 Kasım'da izlenebilecek. Andrew Bovell'in yazdığı, Ezgi Yentürk'ün çevirdiği, Hakan Çimenser'in yönettiği oyun, geçmişten kaçmanın imkansızlığını işliyor.
Ulviye Karaca'nın yazıp yönettiği çocuk oyunu ''Keloğlan Keleşoğlan'', 6 ve 7 Kasım'da küçük tiyatroseverlerin karşısına çıkacak.

Oda Tiyatrosu:
''Euridice'nin Elleri'', bugünden itibaren hafta boyunca başkentli tiyatroseverleri ağırlayacak. Aynı çatı altında yaşamalarına rağmen birbirlerini tanıyamayan insanların bencillikleri, zaafları ve anlayışsızlıklarının, evlilikleri nasıl iflasa sürüklediğinin anlatıldığı oyunu Pedro Bloch yazdı, Yurdaer Okur yönetti.

Stüdyo Sahne:
''Jerry ve Tom'', yarın ve 4 Kasım'da seyredilebilecek. Cüneyt Mete, Özgür Öztürk, Ünsal Coşar ve Yıldız Kaplan'ın rol aldığı oyunun yönetmenliğini İlham Yazar üstlendi.
''Bir Kahve Molası Karıncalar'' 6 Kasım'da sahnelenecek. Şifa Meydanal'ın yazdığı, Figen Ayhan Kocakaya'nın yönettiği oyunda, Sanlı Baykent, Müge Sefercioğlu, Yaprak Onat, Meliha Savaş ve Gaye Filiz Alacacı rol alıyor.

İrfan Şahinbaş Sahnesi:
Brecht'in yazdığı, Ayşe Selen'in çevirdiği, Ayşe Emel Mesci'nin yönettiği, ''Cesaret Ana ve Çocukları'', bugün, 3 ve 7 Kasım'da temsil verecek.

Şinasi Sahnesi:
''Profesyonel'' bugün yarın ve 3 Kasım'da izlenebilecek. Bülent Emin Yarar, Yetkin Dikinciler, Gülen Çehreli ve Cenap Oğuz rol aldığı oyunu Duşan Kovaçeviç yazdı, Işıl Kasapoğlu yönetti.
Çocuk müzikali ''Karlar Kraliçesi'' de 4 Kasım'da sahnelenecek.
''Yastık Adam'' ise 6-7 Kasım'da seyredilebilecek.

Opera-Bale

Opera Sahseni: ''Töre'' 3 Kasım'da sezonun ilk temsilini gerçekleştirecek. Turgut Özakman'ın kaleminden çıkan, dans tiyatrosunun estetik örneklerinden biri olan eserde, iki aile arasında yıllarca süren kan davasını ve gelişen olayları anlatıyor.
''V. Murat'' balesi, 5 Kasım'da sahne alacak.
''Don Giovanni'' operası ise 7 Kasım'da izlenebilecek.

Leyla Gencer: ''Uyuyan Güzel'' çocuk müzikali, 4 Kasım'da seyircinin karşısında olacak.

Operet Sahnesi: ''Evlilik Senedi'' operası sanatseverlerle buluşacak.
''Bellini Oda Şarkıları Konseri'' 6 Kasım'da gerçekleşecek.

Aksiyon, casusluk, gerilim türündeki ''Skyfall'' gösterime girecek. Daniel Craig, Judi Dench, Javier Bardem'in başrollerini paylaştığı filmin yönetmenliği Sam Mendes'e ait. Sinema tarihinin en uzun aksiyon film serisinin 23. filmi olan Skyfall'da Ajan 007 James Bond'un macerası bu kez Türkiye, Çin ve İngiltere ekseninde geçiyor. İstanbul, Adana ve Fethiye'de de çekimleri yapılan filmde, Türkiye dışında Şangay, Londra ve İskoçya'nın kuzey kısımları da mekan olarak kullanılıyor.
Komedi dram türündeki ''Babamın Sesi'' vizyona girecek. Yönetmenliğini Zeynel Doğan ve Orhan Eskiköy'ün birlikte üstlendiği filmin senaryosu da Orhan Eskiköy imzalı. Çekimleri Elbistan ve Diyarbakır'da gerçekleştirilen filmde Base Doğan, Zeynel Doğan, Gülizar Doğan rol aldı. Türkiye, Almanya ve Fransa ortak yapımı olan film, 31. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma'da en iyi senaryo ödülünü Tepenin Ardı filmiyle paylaşan film, 19. Adana Altın Koza Film Festivali'nde en iyi film ve en iyi senaryo ödüllerini de aldı.
Dram romantik türündeki ''Evim Sensin'' seyirciyle buluşacak. Özcan Deniz'in yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Fahriye Evcen, Özcan Deniz, Sait Genay başrolleri paylaşıyor.
Komedi, fantastik romantik türlerindeki ''Hayalimdeki Aşk'' izlenebilecek. Başrollerini Paul Dano, Zoe Kazan, Chris Messina ve Annette Bening'in paylaştığı filmin senaryosu Zoe Kazan'a ait. Filmin yönetmenliğini ise Jonathan Dayton ile Valerie Faris gerçekleştirdi.

Sinemalar

Cinemaximum (Panora): ''Bulut Atlası'', ''Uzun Hikaye'', ''Roma'ya Sevgilerle'', ''Asteriks ve Oburiks Gizli Görevde'', ''Paranorman'', ''Çanakkale 1915'', ''Paranormal Activity 4'', ''Gergedan Mevsimi'', ''Skyfall'', ''Evim Sensin'', ''Aşk Yeniden'', ''Hayalimdeki Aşk''.

Cinemaximum (Gordion): ''Skyfall'', ''Evim Sensin'', ''Aşk Yeniden'', ''Hayalimdeki Aşk'', ''Bulut Atlası'', ''Asteriks ve Oburiks Gizli Görevde'', ''Uzun Hikaye'', ''Çanakkale 1915'', ''Paranormal Activity 4'', ''Gergedan Mevsimi'', ''Roma'ya Sevgilerle''.

Cinemaximum (Atlantis): ''Uzun Hikaye'', ''Asteriks ve Oburiks Gizli Görevde'', ''Gergedan Mevsimi'', ''Çanakkale 1915'', ''Oğlum Bak Git'', ''Paranorman'', 'Skyfall'', ''Evim Sensin'', ''Aşk Yeniden''.

Cinemaximum (ANKAMALL): ''Evim Sensin'', ''Paranormal Activity 4'', ''Bulut Atlası'', ''Sammy'nin Maceraları 2'', ''Paranorman'', ''Uzun Hikaye'', ''Asteriks ile Oburiks Gizli Görevde'', ''Gergedan Mevsimi'', ''Çanakkale 1915'', ''Skyfall''.

Cinemaximum (ANTARES) : ''Evim Sensin'', ''Skyfall'', ''Paranormal Activity 4'', ''Paranorman'', ''Uzun Hikaye'', ''Asteriks ile Oburiks Gizli Görevde'', ''Gergedan Mevsimi'', ''Çanakkale 1915'', ''Oğlum Bak Git''.

Cinemaximum (Cepa) : ''Bulut Atlası'', ''Evim Sensin'', ''Skyfall'', ''Babamın Sesi'', ''Paranormal Activity 4'', ''Asteriks ile Oburiks Gizli Görevde'', ''Çanakkale 1915'', ''Paranorman'', ''Uzun Hikaye'', ''Gergedan Mevsimi''.

Kızılay Büyülü Fener : ''Babamın Sesi'', ''Evim Sensin'', ''Skyfall'', ''Çanakkale 1915'', ''Bulut Atlası'', ''Gergedan Mevsimi'', ''Uzun Hikaye'', ''Asteriks ile Oburiks Gizli Görevde'', ''Paranormal Activity 4''.

Bahçelievler Büyülü Fener : ''Çanakkale 1915'', ''Uzun Hikaye'', ''Evim Sensin'', ''Skyfall'', ''Bulut Atlası'', ''Gergedan Mevsimi''.

Metropol Avşar: ''Evim Sensin'', ''Skyfall'', ''Çanakkale 1915'', ''Uzun Hikaye'', ''Oğlum Bak Git'', ''Paranormal Activity 4'', ''Gergedan Mevsimi''.

Optimum Avşar: ''Evim Sensin'', ''Skyfall'', ''Çanakkale 1915'', ''Uzun Hikaye'', ''Oğlum Bak Git'', ''Paranormal Activity 4'', ''Asteriks ve Oburiks Gizli Görevde'', ''Paranorman''.