Ankara'da Doğu'daki üniversitelerin rektörlerleriyle zirve

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki 24 üniversitenin rektörü YÖK'te İçişleri Bakanı Efkan Ala ile bir araya geldi. Toplantıda YÖK Başkanı Prof. Yekta Saraç da bulundu.

20 Ocak 2016 Çarşamba, 22:40
Abone Ol google-news

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın katılımıyla, "Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri Rektörler Toplantısı” düzenlendi.

Yükseköğretim Kurulu'ndan (YÖK) yapılan yazılı açıklamada, toplantının, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın başkanlığında, YÖK Genel Kurul Üyeleri ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki 24 üniversitenin rektörlerinin katılımıyla, YÖK'te gerçekleştirildiği bildirildi.

Açıklamaya göre, İçişleri Bakanı Ala ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç'ın yaptıkları açılış konuşmalarının ardından toplantıya katılan tüm rektörler söz aldı ve üniversitelerinde yaşamış oldukları sorunları dile getirerek, bu sorunların çözümüne ilişkin görüş ve önerilerini paylaştı.

Toplantıda, bölgedeki üniversitelerde eğitim-öğretimlerini sürdüren öğrencilerin ve bu üniversitelerde görev yapan idari ve akademik personelin yaşadıkları akademik ve güvenlik boyutundaki sorunlar bütün yönleriyle ele alındığı da belirtilen açıklamada, şu ifadelere ye verildi:
"Artan terör olayları nedeniyle bölgedeki yükseköğretim kurumlarında görev yapan personelin ve eğitim gören öğrencilerin yaşanan bu hadiselerden etkilenmemesi için alınması gereken kararlar ve atılması gereken tüm adımlar, toplantıda istişare edilmiştir."

24 ÜNİVERSİTE REKTÖRÜ TOPLANTIYA KATILDI

Adıyaman Üniversitesi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Ardahan Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Batman Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Erzincan Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Hakkari Üniversitesi, Harran Üniversitesi, Iğdır Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Kafkas Üniversitesi, Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Mardin Artuklu Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Siirt Üniversitesi, Şırnak Üniversitesi, Tunceli Üniversitesi ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi rektörleri toplantıda yer aldı.