Ankara'da okulla şehir dışına taşınıyor

Ankara'da ilkokullar ve ana sınıfları dışındaki diğer eğitim kurumları şehrin doğu, batı, kuzey, güney taraflarında oluşturulacak kampüslere taşınacak.

29 Aralık 2011 Perşembe, 16:03
Abone Ol google-news

Eğitime Yüzde 100 Destek Projesi kapsamında, Ankara Valiliği ile Söğütözü İnşaat adına Salih Bezci ile 32 derslikli bir okul binasının yapımına yönelik protokol imzalandı.

İmza töreninde konuşan Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Ankara Milli eğitimine yön verecek önemli bir proje üzerinde çalıştıklarını belirterek şunları söyledi:

''İlkokullar ile ana sınıflarının şehir içinde bırakılacak ve diğer eğitim kurumları doğu, batı, kuzey, güney akslarına metro sistemleri ile önümüzdeki yıllarda taşınacak. Bir kampüsün içinde, yani bir okullar şehri alanında 30-50 okul bulunacak. Onun içinde yüzme havuzları, alışveriş merkezleri, sağlık üniteleri yapmak, her istikamete sabah metro araçlarıyla birkaç bin öğrenci götürüp, akşam tekrar şehre döndürmeyi amaçlayan, yeni anlayışa kavuşturacak çok önemli bir projeyi tartışacağız.''

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek ise kampüsler konusunda belediye olarak başta alt yapı olmak üzere katkı vermeye hazır olduklarını dile getirdi.

İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan da, Vali Yüksel'in bahsettiği proje hakkında kısa bilgi verdi.

Aydoğan, Eğitim Kent Projesi'nin Türkiye'de belki ilk defa olacağını belirterek, şehirde gerçek anlamda bir eğitim kentinin kurulmasını planladıklarını söyledi.