Ankara'daki kanlı saldırı dış basında

Ankara'da düzenlenen bombalı saldırıya dış basın geniş yer ayırdı. İngiliz basını patlamayı 'son dakika' diye duyurdu.

11 Ekim 2015 Pazar, 13:41
Abone Ol google-news

 İngiliz basın ve yayın kuruluşları son dakika haberi olarak servis ettiler

BBC News: Ankara'daki seçim mitinginde patlama meydana geldi

Türkiye'nin başkenti Ankara'daki patlamalarda çok sayıda ölü ve yaralının olduğu bildirildi. Doğan Haber Ajansı, patlamalarda en az 20 kişinin öldüğünü duyurdu.

Guardian: Ankara'daki intihar saldırısında çok sayıda kişi öldü

Türkiye'nin başkenti Ankara'da Kürt militanlarla devlet arasındaki çatışmayı protesto etmek için düzenlenen mitingin toplanma yeri olan yerdeki patlamada en az 20 kişi hayatını kaybetti

Sky News: Ankara'da iki patlama: en 20 ölü

Türkiye'nin başkenti Ankara'daki iki patlamada en az 20 kişi hayatını kaybetti. Hükümet yetkilileri patlamanın bir terör saldırısı olduğunu onaylarken intihar saldırısı olup olmadığının araştırıldığını açıkladı.

ITV News: Türkiye'nin başkentindeki patlamalarda çok sayıda insanın öldüğünden korkuluyor

Patlama, Kürt militanlarla Türk hükümeti arasındaki yaşanan çatışmayı protesto etmek için düzenlenen 'barış' yürüyüşünün toplanma yerinde meydana geldi.

Evening Standard: İntihar saldırısında en az 20 kişi hayatını kaybetti

Türkiye'nin başkenti Ankara'daki şüpheli intihar saldırısında en az 20 kişi hayatını kaybetti. Patlamanın nedeni henüz açıklanmazken hükümet yetkilileri araştırıldığını açıkladı. Patlama, yaklaşık üç hafta sonra yapılacak genel seçimlerin öncesinde yaşandı.

Daily Mail: Ankara'daki patlamalarda en az 20 kişi öldü

Türkiye'nin başkenti Ankara'da düzenlenecek 'barış' mitingin hedef alan patlamalarda en az 20 kişi hayatını kaybetti.

1 Kasım'daki seçimlerden önce yaşanan patlamaların, intihar saldırısı olup olmadığı araştırılıyor.

Ankara’daki patlama Belçika basınında


Belçika basının önde gelen isimlerinden Le Soir gazetesi ve Derniuer Hour gazetesi Ankara’daki saldırıda en az 20 kişinin öldüğünü, 100’den fazla yaralı olduğunu DHA’yı kaynak göstererek verdi.

Le Soir gazetesi son dakika haberinde, “Alınan bilgilere göre en az 20 kişi hayatını kaybetti, tahminen 100’den fazlada yaralı olduğu bildiriliyor” ifadelerini kullandı.

Derniuer Hour da haberi şöyle verdi: “Türkiye’de Saldırı Oldu, Ankara’da iki patlama meydana geldi 20 kişi hayatını kaybetti.”

Ankara’daki patlama Alman basınında

Ankara’da patlamayı Alman basını da son dakika olarak verdi.

Bild: Terör saldırıları Ankara’yı salladı; onlarca ölü var

Türkiye’nin başkenti Ankara’da bir tren istasyonuna yapılan bombalı saldırıda, 20’den fazla ölü yüze yakın yaralı var. Hükümet kaynaklarına göre, olay bir terör saldırısı.

Tagesschau.de: Ankara’daki patlamada çok sayıda ölü

Başkent Ankara’da meydana gelen ard arda iki patlama yaşandı. 20’den fazla ölü, yüzlerce yaralı olduğu belirtiliyor. Hükümet ilk açıklamasında olayın terör olayı olduğunu duyurdu.

Spiegel Online: Ankara’nın merkezinde büyük patlama

Barış gösterisinin başlamasından kısa bir süre önce, Ankara iki büyük patlama ile sarsıldı. En az 20 ölü yüzlerce yaralı olduğu belirtiliyor.

Zeit Online: Ankara’da ağır patlama

Barışcıl bir gösteri öncesinde Ankara’da çok sayıda patlama yaşandı. İlk belirlemelere göre 20’den fazla ölü var.

Deutsche Welle: Ankara’da patlama en az 20 ölü

Ankara’da meydana gelen iki patlamada en az 20 kişi hayatını kaybetti. Resmi makamlar canlı bomba saldırısı üzerinde duruyor.

Fransa'daki haber bültenlerinin gündemi Türkiye


Fransa’da haber saati olan 13'te tüm Fransız kanalları haberlerine Ankara'daki patlama ile başladı.

TF1, Antenne 2, BFM TV, İ tele, France 3 gibi Fransız kanalları haber bültenleri Ankara'daki patlamayı ilk haber olarak verdi.

İstanbul ve Ankara'da bulunan muhabirlerine canlı bağlanan Fransız kanalları 30 ölü ve 100’den fazla yaralının bulunduğu bu patlamanın hükümete muhalif sendika ve partilerin mitinginden önce olduğunu duyurdular.

İsviçre basını Ankara’daki saldırıya geniş yer ayırdı


İsviçre basını Ankara’da yaşanan patlamalara geniş yer ayırdı.

Le Matin Gazetesi: “İki bomba Ankara’yı kalbinden vurdu. Cumartesi sabahı Ankara’nın merkezinde patlayan iki bomba sonucunda çok sayıda kişi öldü ve yaralandı. Olay barış mitingi yürüyüşünün hazırlığı sırasında meydana geldi. Ankara’da sivil toplum örgütleri ve sendikaların üyelerinin yapacağı barış yürüyüşü kana bulandı.” Haberde Demirtaş’ın açıklamalarına da yer verildi.

Tribün de Geneve Gazetesi : “Bombalı saldırılar Ankara’yı kalbinden vurdu”
“Ankara Cumartesi sabahına bombalı saldırılar ile uyandı. 47 ölü 154 yaralının olduğu patlama Ankara tren garının bulunduğu bölgede, Sendika ve sivil toplum örgütlerinin miting için toplandığı alanda meydana geldi. Ayrıca 1 Kasım’da parlamento seçimlerinin yaklaşması sırasında terör olaylarının artması ve onlarca insanın hayatlarını kaybetmesi ülkede büyük gerginliğe sebep oluyor”

Blick gazetesi: Ankara’da iki patlama sonuncu 47 ölü 154 yaralı
“Barış yürüyüşüne hazırlanan hükümet muhalifi gösterici gurubun bulunduğu yerde, Ankara tren garının yakınında, iki bombanın patlatılması sonunda büyük bir facia yaşandı. Son belirlemelere göre olayda 47 ölü 154 yaralı var.”

İTALYAN BASINI HÜKÜMETİ HEDEF ALDI


ANKARA’daki terör saldırısı, İtalyan basınında gündemin ilk sırasına oturdu. Gelişmeleri ve siyasilerin açıklamalarını geniş gören ajanslar ve gazeteler, çok sayıda kişinin öldüğü ve yaralandığı saldırıyı internet sitelerinde birinci sıradan verdi.

ANSA haber ajansı, “Ankara’da terör, 86 ölü. Barış kortejinde katliam

Türkiye, başkent Ankara’daki kanlı saldırının şokunda. İki ayrı patlama, önemli seçimlere 3 hafta kala barış mitingine katılanları hedef aldı” diye abonelerine haberi duyurdu.

“Ankara’da barışçıl korteje bombalar atıldı. Şok bilanço: 86 ölü” başlığıyla
haberi duyuran La Stampa gazetesinin Türkiye uzmanı muhabiri Marta Ottavani ise, şu ifadeleri kaleme aldı:

“Bu son saldırı hemen akla, boyutları açısından da, Kobani’ye yardım götürmeyi amaçlayan 34 kişinin öldüğü ve IŞİD’le bağlantılı bir kamikaze saldırısı olan Suruç’u getiriyor. Ancak Ankara’da bugün patlayan ve çok sayıda kişinin ölümüne yol açan çifte bomba aynı zamanda, HDP lideri Demirtaş’ın seçim kampanyasının sonunda, 5 Haziran’da Diyarbakır’daki patlamayı da hatırlatıyor.”

Corriere della Sera gazetesi ise, haberi özetle şu ifadelerle gördü: “Barış kortejinde katliam: en az 86 ölü, 120 yaralı. Barış için şarkılar ve sonra patlama. Ölü sayısı an be an artıyor. Saldırıyı kınayan Cumhurbaşkanı Erdoğan bunun, Türkiye’nin barış ve bütünlüğüne karşı terörist bir saldırı olduğunu dile getirdi. Bu saldırıyı, Diyarbakır ve Suruç’takilere benzeten Demirtaş, büyük bir katliamla karşı karşıya olduklarını belirtti.”

Gazetenin Türkiye muhabiri Antonio Ferrari de Türkiye’nin şu anki durumunu şöyle değerlendirdi: “Rusların hava sahası ihlali, NATO ile anlaşmazlıklar, uluslararası izolasyon. Tüm bunlar, yeni bir başkanlık sistemi arifesinde daha dramatik hale geldi. Türkiye, bir hükümet kurulamayınca 3 hafta içinde yeniden seçimlere gidecek. Bu noktada çok ciddi bir soru sormak gerekiyor: 1 Kasım’a kadar daha neler olacak?” diye niteledi.

La Repubblica gazetesi ise, haberinde şu ifadeleri kullandı:

“Barış yürüyüşünde 86 kişi öldü. Polis, birçok kez havaya ateş açtı ve göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ile müdahalede bulundu. Büyük patlamaların ardından bir grup insan, güvenlik güçlerine ait bir araca saldırdı. Göstericiler, 3 aydan az bir sürede ikinci kez saldırganların hedefi oldu.”


ABD :Ankara'da barışçı göstericilere karşı düzenlenen çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı, bugün Ankara'da 86 kişinin ölümüne yol açan ikiz bombalı saldırı için yaptığı açıklamada, "Ankara'da barışçı göstericilere karşı düzenlenen çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby açıklamkasında, "Ankara'da, barışçı göstericilere karşı düzenlenen çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Başta saldırıda ölenlerin aileleri olmak üzere tüm Türk halkına başsağlığı diliyoruz" dedi ve ekledi:

"Türkiye ve içinde bulunduğu bölgede süregelen şiddettin ışığında, Türk halkının barışa bağlılığını ve teröre karşı hep birlikte durmasını daha da önemli kılıyor. Türk halkıyla birlikte dayanışma içindeyiz ve terörizm tehdidine karşı Türkiye ile birlikte çalışmaya devam etme kararlılığımızı bir kez daha teyit ediyoruz."