Ankara’dan Tel Afer çıkışı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Şii milislerin Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı kente girmesine Türkiye’nin duyarsız kalmayacağını açıkladı.

26 Ekim 2016 Çarşamba, 20:58
Abone Ol google-news

 

TSK’nin öncülüğünde başlatılan ve 64 günü geride bırakan Fırat Kalkanı operasyonunda önceki gün rejim güçlerinin ÖSO’yu Tell Nayif’te vurduğu belirtildi. Hükümet, operasyonun El Bab’a uzanacağını söylerken Şam, TSK öncülüğündeki ÖSO’nun El Bab’a ilerleyişine karşı çıktığını açıkladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak’ta “Haşdi Şabi” olarak bilinen Şii milislerin Türkmenlerin de yoğun olarak yaşadığı Tel Afer’e gireceği iddiası anımsatılarak, “Türkiye’nin buna yönelik bir kara operasyonunun olup olmayacağı” sorulması üzerine, “Buradaki gelişmeler bizim güvenliğimizi tehdit ederse biz kendi güvenliğimiz için gerekli tedbirleri alırız. Bu bizim hakkımızdır. Oradaki Türkmenlere yönelik, zulme yönelik bir saldırı olursa da buna da duyarsız kalmayız” dedi.

El Bab’a kadar!

Çavuşoğlu, Tell Nayif ve Ak Burhan’daki saldırılar üzerine şu mesajı verdi: “Suriye’de rejim ve destekçilerinin bugüne kadar DEAŞ gibi bir derdi olmadı. Kime saldırıyorlar? Ilımlı muhalefete, yani DEAŞ’la mücadele eden güçlere saldırıyorlar. Ajandalarını açıkça görüyoruz. Fırat Kalkanı operasyonu devam edecek. Tek amaç bu bölgeden DEAŞ’ı temizlemek. Bu operasyon El Bab’a kadar ilerleyecek, bu operasyonun devam etmesi gerekiyor ve edecek.” Çavuşoğlu “Rejim ve destekçilerinin aslında Halep’in barış ve güvenliğinin sağlanması için değil, kenti ele geçirmek için El Nusra’nın çekilmesini istediğini” söylerken “Fırat Kalkanı operasyonunun tek amacı bu bölgeden DEAŞ’ı temizlemektir” dedi