Arap diplomat ABD'yi ayağa kaldırdı

Yolcu uçağının tuvaletinde sigara içen Katar'lı Diplomat, ABD'yi ayağa kaldırdı. United Airlines havayollarına ait Washington-Denver seferini yapan uçaktaki bir yolcunun ayakkabısının içerisinde uçağa soktuğu patlayıcılarla uçağı havaya uçurmaya çalıştığını düşünen güvenlik güçleri alarma geçti.

08 Nisan 2010 Perşembe, 06:23
Abone Ol google-news

New York JFK, Los Angeles LAX gibi havalimanlarında olağanüstü durum ilan edildi. Amerikan Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçakları yolcu uçağını takibe başladı, ABD'de terörle mücadele ekipleri en üst düzeyde alarma geçirildi. Washington'dan 6 mürettebat ve 157 yolcusuyla kalkan Boeing 757 tipi uçak, Amerikan savaş uçakları F- 16'lar eşliğinde Denver uluslararası havaalanına indirildi.

ABD'yi bir anda terör alarmına geçiren olay şöyle gelişti: Uçak Washington'dan havalandıktan bir süre sonra yanındaki esmer tenli yolcunun tuvalete gidip gelmesi ve kokudan şüphelenen başka bir Amerikalı yolcunun, "Neden duman kokuyorsunuz" sorusuna, "Ayakkabımı yakmaya çalışıyordum" diye şaka yoluyla cevaplayınca panikleyen yolcu, olayı uçak mürettebatına anlattı. 2001 yılında ayakkabı bombacısı olarak adlandırılan ve uçağa ayakkabılarının içerisinde soktuğu patlayıcılarla birlikte yakalanan terörist Richard Reid gibi bir eylemle karşı karşıya kaldığını düşünen mürettebat olayı güvenlik görevlilerine duyurunca, ABD'de terör alarmı verildi.

Uçağın, Amerikan savaş uçakları eşliğinde Denver havaalanına indirilmesinin ardında, uçağa giren özel güvenlik güçleri yaptıkları aramada her hangi bir patlayıcı bulamadılar. Terörist şüphesiyle yakalalan yolcunun Katar'ın Washington Büyükelçiliğinde görevli Mohammed Al-Madadi isimli bir diplomat olduğu tespit eden yetkililer, Arap diplomatın tuvalette sigara içtiğini ve yanındaki yolcunun meraklı sorusuna şakayla cevap verdiğini, uçağı bombalamak gibi bir niyetinin olmadığını açıkladılar. Arap diplomat Mohammed Al-Madadi'ın, halen gözaltında olduğu ve Federal ajanlar tarafından sorgusunun devam ettiği bildirildi.