Arkadaşları işten çıkarılan madenciler ocağa inmedi

Zonguldak'ın Ereğli İlçesi'ne bağlı Kandilli Beldesi'ndeki özel maden ocağında çalışan işçiler, 18 arkadaşlarının işten çıkarılmasına tepki amacıyla ocağa girmeme eylemi başlattı.

28 Ağustos 2014 Perşembe, 12:49
Abone Ol google-news

2005'te Türkiye Taşkömürü Kurumu'ndan (TTK) kiraladığı sahada üretim yapan Hema Kömür İşletmeleri A.Ş., iş gücü fazlalığı nedeniyle 730 işçiden 18'inin işten çıkarılmasına karar verdi. Ocakta çalışan diğer işçiler, 3 aydır arkadaşlarının işten çıkarılmasını önlemeye yönelik çeşitli eylemler yaptı. Gündüz vardiyası için sabah madene gelen yaklaşık 250 işçi, arkadaşlarının işten çıkarılmasıyla ilgili yasal sürecin tamamlanması üzerine yeniden ocağa girmeme eylemi başlattı.

Genel Maden İşçileri Sendikası'nın (GMİS) örgütlü olduğu şirkette çalışan işçiler, arkadaşları yeniden işe alınıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi. GMİS Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu, TTK ve Hema arasındaki uyuşmazlık sonucu ocakta kömür üretiminin neredeyse durma noktasına geldiğini, sadece hazırlık işlerinin yapıldığını söyledi. Bunun sonucunda da 18 işçinin iş akitlerinin sonlandırıldığını belirten Mutlu, şöyle konuştu:

"Biz 3 aydır yaptığımız eylemlerle bu 18 arkadaşımızın işten çıkarılmasını önlemeye çalıştık. Ama yasal süreç doldu. İşçilerin bundan sonra da kademeli olarak tasfiyesi gündemde. İşçi arkadaşlarımızla birlikte eylem başlattık. Arkadaşlarımız ocağa inmediler. Akşam ve gece vardiyalarında çalışan arkadaşlarımız da şu anki projemize göre ocağa inmeyecek. Ocak önünde beklemeye devam edeceğiz. Sendika olarak biz de onlara destek veriyoruz. Artık bu işin bitmesini istiyoruz. TTK ve şirket arasındaki süre uzatımı gibi sorunların çözülmesini istiyoruz. İşçi arkadaşlarımız işe iade edilene kadar eylemimizi sürdüreceğiz."