Askerlikte af önerisi

AKP, bugüne kadar zorunlu askerlik görevini yapmayan, 40 yaş ve üstü vatandaşlara bir kereye mahsus af getirilmesi için çalışma başlattı. AKP Iğdır Milletvekili Ali Güner'in imzasını taşıyan ve yasa teklifi olarak Meclis Başkanlığı'na sunulması beklenen çalışmayı, ilgili bakanlıkların incelediği belirtildi.

06 Eylül 2010 Pazartesi, 11:40
Abone Ol google-news

Henüz Meclis Başkanlığı'na sunulmayan ancak, ilgili bakanlıkların üzerinde çalıştığı düzenlemeye göre; 1111 sayılı Askerlik Kanunu'na geçici bir madde eklenerek, askerliğini yapmamış 40 yaş ve üstü vatandaşlara bir kereye mahsus af getirilmesi öngörülüyor.

Hazırlanan teklifle; "Bugüne kadar zorunlu askerlik görevini yapmayan 40 yaş ve üstü vatandaşlar ile şu an zorunlu askerlik vazifesini yapan 40 yaş ve üstü vatandaşlar, askeri cezaevlerinde bulunanlar, askeri suçlardan hüküm giymiş olanlar ve firari görünen 40 yaş ve üstü vatandaşlar da dahil, bir defaya mahsus olmak üzere affedilmesi" öngörülüyor.
AKP Grubunda üzerinde inceleme yaptığı çalışmanın gerekçesinde, "Ülkemizde çeşitli nedenlerden, zorunlu askerlik görevini yapmayan, 40 yaş ve üstü binlerce vatandaşımız bulunmaktadır. Bu durum askerliğini yapmayan vatandaşlarımız için büyük sorunlar teşkil etmektedir. Bir defaya mahsus af edilecek olması binlerce aileyi zor durumdan kurtaracak. Toplumsal huzurun temininde olumlu bir olacaktır" görüşlerine yer verildi.