Assange'nin avukatı Snowden için seferber

Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'nin avukatlığını yürüten eski İspanyol yargıç Baltasar Garzon, ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı'nın (NSA) bilgilerini basına sızdırmakla suçlanan Edward Snowden'ı da savunacağı iddialarıyla ilgili ''İlk olarak olayın özünün ne olduğunu iyi öğrenmek ve onunla konuşmak istiyorum. Daha sonra bir karar alınır'' dedi.

24 Haziran 2013 Pazartesi, 12:53
Abone Ol google-news

Yoksullukla ilgili bir belgesel için Haiti'de bulunan Garzon, İspanyol radyosu Cadenaser'e yaptığı açıklamada, Snowden'ı savunma ihtimalinin olduğunu ancak bir cevap vermeden önce iyi bir şekilde durum değerlendirmesi yapması gerektiğini söyledi. Garzon, ''Julian Assange'yi savunuyorum çünkü açık bir şekilde ifade özgürlüğü ve bilgi edinme özgürlüğünün haklarının ihlal edildiğini düşünüyorum. İnsan haklarına etki eden bilgileri yayanların özgürlüğünün savunulması gerekir'' diye konuştu.

Snowden'ın şu anda nerede olduğunu bilmediğini belirten Garzon, ''Umarım gittiği ülkede yeterli korumaya sahip olur'' dedi.

Geçmişte, Şilili diktatör Augusto Pinochet hakkında insanlık suçu işlediğine ilişkin açtığı dava ile uluslararası boyutta ünlenen İspanyol yargıç Garzon, İspanya'da yolsuzlukla ilgili bir davada yasadışı yollardan dinleme yaparak usulsüz delil topladığı gerekçesiyle 2012 yılında 11 yıl görevden men cezası almıştı. Garzon, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde danışman olarak çalışıyor.