"Atamalar askıya alındı"

CHP Grup Başkan Vekili Hakkı Süha Okay, "İl Başkanlarının ataması bir süre askıya alındı." dedi.

07 Haziran 2010 Pazartesi, 09:58
Abone Ol google-news

CHP Merkez Yönetim Kurulu(MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Toplantının ardından gazetecilere bilgi veren Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Süha Okay, bundan sonra MYK toplantılarının pazartesi günleri yapılacağını, MYK toplantılarına CHP Grup Başkanvekillerinin de katılacağını açıkladı. Okay, Meclis çalışmaları konusunda MYK üyelerinin de bilgilenmesi, ayrıca Meclis çalışmalarına MYK üyelerinin de daha rahat katılabilmesi için böyle bir karar aldıklarını, olağanüstü bir durum olmadığı takdirde toplantıların Pazartesi günleri yapılacağını belirtti.

MYK toplantılarında Tekirdağ, Edirne ve Çanakkale ziyaretlerinin değerlendirildiğini anlatan Okay, CHP'nin burada yoğun bir ilgiyle karşılandığını belirtti. "Halkımız iktidar seçeneği olarak CHP'yi, Başbakan alternatifi olarak da Sayın Genel Başkanımızı gördüğünü ifade etti" diyen Okay, "Bu iktidar alternatifinin, tek başına iktidar iddiasıyla CHP'nin yola devam edeceği görülüyor. Bu, çok umut verici, demokrasimiz için de umut verici. Bunun yanı sıra son günü özellikle Çanakkale'de yağmur altında mitingler yaptık. Binlerce, onbinlerce insanı yağmur altında hiç kimse zorla bir yerde tutamaz. Çok büyük coşkuyu gördük" diye konuştu.


TRT'ye eleştiri

TRT'nin Çanakkale'deki mitingden 20 kişilik görüntü vermesini, TRT gibi bir devlet televizyonuna yakıştıramadıklarını ifade eden Okay, "TRT zannederim bundan sonra dikkatli davranacaktır. Bunu da bir satırbaşı olarak ifade etmekte yarar görüyorum. Diğer televizyon kanallarının objektif, gerçekçi ve dürüst habercilik adına yapmış oldukları yayından dolayı da kendilerine teşekkür ediyorum" dedi.


Kılıçdaroğlu haftasonunda Amasya ve Tokat'ta

Toplantıda Meclis çalışmaları hakkında Grup Başkanvekillerinden bilgi aldıklarını, ayrıca Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik politikalar ve dış politika konularında da değerlendirmelerde bulunduklarını anlatan Okay, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun bu hafta sonu Amasya ve Tokat'a gideceğini bildirdi. Okay, yarınki CHP TBMM Grup toplantısında bağımsız milletvekilleri Hüseyin Pazarcı ile Harun Öztürk'ün CHP'ye katılacaklarını açıkladı.


"Son Ergenekon tutuklamaları savunmaya baskı"

Açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Okay, "Ergenekon soruşturmasında savunma avukatlarının tutuklanmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine "Ergenekon soruşturmasında savunma avukatlarının tutuklanması ilk değil. Maalesef Ergenekon soruşturmasında daha önce de savunma avukatları tutuklandı. Bu savunmaya yönelik bir saldırı olarak telakki edilebilir. Ancak halen benim de arkadaşım, meslektaşım olan Mehmet Cengiz'in hakkında yürütülen soruşturmanın içeriği hakkında bir bilgim yok. Ama geçmişte gözaltına alınan, hatta tutuklananlardan pek farklı olacağını da zannetmiyorum. Bunu, aynı şekilde bir gözdağıdır, savunmaya bir baskı olarak düşünebiliriz" diye konuştu.

Gürsel Tekin'in durumu görüşülmedi

İstanbul ve Bitlis İl Başkanlarının Parti Meclisi (PM) üyesi olduklarını belirten Okay, MYK toplantısında Gürsel Tekin ile ilgili bir görüşme olmadığını ifade ederek "Siyaseti, bireylerin siyasi beklentileri üzerinden değil, partinin ideolojisi ve çalışma programı üzerinden götürmeyi doğru olarak görüyoruz. Bu konuda Sayın Genel Başkan'ın yazısı ile örgütlerin tüzük uyarınca il başkanı seçme hususu bir süre için askıya alınmıştır. Bundan sonraki süreçte örgütlere bu yetki verilirse o çerçevede örgütler kendi içerisinden bir il başkanı seçebileceği gibi bu konuda sayın Genel Başkan ile danışarak da il başkanlığına ilişkin bir tasarruf gelişebilir. Ancak bu MYK toplantısında hiçbir şekilde boşalan il başkanlıklarıyla ilgili bir husus görüşülmemiştir" dedi.


"Bülent Arınç'a Tel Aviv'in avukatlığı daha çok yakışıyor"

Okay, bir soru üzerine MYK'da İsrail'e ilişkin gelişmelerin de değerlendirildiğini kaydederek şöyle konuştu:
"Bu hususta uluslararası kuruluşların İsrail-Filistin arasındaki bu gerilimin doğrudan çözümü yolunda katkıda bulunması en doğrusudur. Ancak Sayın Başbakan'ın 'Tel Aviv'in avukatlığı sözcüğünü anlamakta zorluk çekiyoruz. Çünkü Sayın Başbakan son siyasal gelişmeler çerçevesinde ya anlama sıkıntısı, ya algılama sıkıntısı çekiyor. 'Tel Aviv'in avukatlığı' lafının ne anlama geliyor, niçin söyledi, laf olsun, beri gelsin diye söylenmiş bir söz olmaktan öte değil. Ama bu konuyla ilgili her düşüncesini ifade edene 'Tel Aviv'in avukatlığı yapılıyor' diyorsa o zaman bugün Sayın Genel Başkanımız da ifade etti, hemen sağ yanına baksın, sağ yanında Bülent Arınç'ın açıklamaları galiba Tel Aviv avukatlığına daha çok yakışıyor."


"Raportörün görüşü doğrultusunda çıkan karar görmedik"

Okay, CHP'nin Anayasa değişikliğinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuruya ilişkin Anayasa Mahkemesi raportörünün raporunu değerlendirirken "Bugüne değin Anayasa Mahkemesi raportörlerinin verdiği raporlar doğrultusunda çıkan pek karar da görmedik. Böylesine tartışmalı konularda her nasılsa Anayasa Mahkemesi o raportör görüşleriyle birebir örtüşen karar vermedi. Bu ilk kez olan bir şey değil. O, raportörün kişisel görüşüdür, bu konudaki bireysel değerlendirmesidir. Daha sonra yargı sürecinde mahkeme hukuksal bir karar verecektir" diye konuştu.