'Atatürk olmasa AB üyeliğini rüyanızda göremezdiniz'

Bir Avrupa Komisyonu bürokratı, "Avrupa Komisyonu raporu çerçevesinde Atatürk üzerinde Türkiye'de tartışma yapıldığına dikkati çekerek Atatürk olmasa Türkiye AB üyeliğini rüyasında bile göremezdi" dedi.

15 Ekim 2009 Perşembe, 09:57
Abone Ol google-news

Türkiye İlerleme Raporu'nda Atatürk'ü koruma kanunuyla ilgili ifade ve düşünce özgürlüğü çerçevesinde açılan davalar ile ilgili tespit yapıldığına işaret ededen bürokrat, "Türk demokrasisi ve bugünkü Türkiye Atatürk'e çok şey borçlu bunun bilincindeyiz" şeklinde konuştu. Aynı bürokrat "Türkiye eğer Atatürk'ün nihai hedefini yakalamak istiyorsa. AB kriterlerine uyum sağlar ve AB üyesi olur" görüşünü de dile getirdi.

Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn'in de, genişleme raporlarıyla ilgili Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında AB Türkiye İlerleme Raporunda Atatürk'ü Koruma Kanunu'nun ifade özgürlüğünü kısıtladığından bahsedildiğinin hatırlatılması üzerine özetle şunları söylemişti: "Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk'e karşı büyük saygım var. Atatürk sayesinde AB-Türkiye ile katılım müzakerelerin de bulunuyor. Türkiye'nin Batılılaşmasında ve Avrupalılaşmasında biz O'nun adımlarını izliyoruz. Eğer Atatürk'ün vizyonu olmasaydı Türkiye AB üyelik sürecinde olmazdı. Atatürk'e yönelik hiç bir hakaret girişimini desteklememiz söz konusu değildir. Atatürk'ün mirası çok büyüktür. Burada bahsettiğimiz düşünce ve ifade suçuyla ilgili yasalardır. Bunun Atatürk'ün muhteşem mirasıyla alakası yoktur. Bizim raporda söylediğimiz ifade özgürlüğü çerçevesinde bazı açılan davalar ile ilgilidir."