Atina'da Türk müziği yankılandı

Yunanistan'ın başkenti Atina'da sanatçılar Erkan Oğur ve Derya Türkan konser verdi.

24 Mayıs 2013 Cuma, 13:54
Abone Ol google-news

Atina'nın köklü sanat merkezlerinden olan Yunan Halk Müziği Enstrümanları Müzesi bahçesinde düzenlenen konsere katılan Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras, "Bu tip etkinlikler Türk-Yunan ilişkilerine katkı sağlıyor" dedi.
 

Uras, Türk sanatçıların Yunanistan'da konser vermeleri veya herhangi bir etkinliğe katılmalarının iki ülke ilişkilerine etkisine değinerek, "Bizler yakın kültürlere sahibiz. Benzer enstrümanlar iki kültürde de var. Türk ve Yunan sanatçıların beraber sahne alması da iki ülke ilişkilerine katkıda bulunuyor. Bizler de Atina Büyükelçiliği olarak böyle etkinliklere destek vermekten, sponsor olmaktan mutluluk duyuyoruz" diye konuştu.
 

Perdesiz gitarı ve perdesiz bağlamayı geliştiren kişi olarak dünya müzik literatüründe yer alan sanatçı Erkan Oğur da en son Atina'ya on yıl önce geldiğini belirtti. İki ülke halkının örf, adet, yemek ve müzik zevklerinin çok benzediğini ifade eden Oğur, bir festival kapsamında geldiği Yunanistan'da vereceği konserlerin kendisini heyecanlandırdığını belirtti.
 

Erkan Oğur'la Atina'da ilk kez konser verecek olan kemençe sanatçısı Derya Türkan ise yaptığı açıklamada, Yunan halkının kemençeye olan ilgisini "müthiş" olarak tanımlayarak, şöyle konuştu."Kemençe bizim ortak enstrümanımızdır. Bizim klasik müziğimizde de çok önemli kemençe sanatçılarımızın neredeyse yarısı Rum asıllıdır. Türk kültürünün tanınması için ne kadar çalışma yapılırsa o kadar verim alınıyor. Bizden önceki jenerasyonun başlattığı yurtdışı konserler ve istek üzerine çeşitli üniversitelerde verilen dersler tanınırlılığı sağladı. Örneğin, en son Ben Affleck'in yönettiği ARGO filminde çaldım. İlk defa kemençeyi duydular ve çok etkilendiler. Böylelikle Türkiye, Osmanlı ve İstanbul kültürünü tanıtmış oluyoruz."
 

Yaklaşık 500 kişinin izlediği, Türk sanatçılara Yunan sanatçıların da eşlik ettiği konsere Atina Büyükelçisi Kerim Uras ve büyükelçilik çalışanları dışında Atina-Pire Başkonsolosu Nurdan Altuntaş ve çok sayıda davetli katıldı.