Avrupa Birliği, Rusya’ya yaptırım çağrısında bulundu

Avrupa Birliği, muhalif lider Aleksey Navalni'nin tutukluğu nedeniyle Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulayabileceklerini açıkladı.

10 Şubat 2021 Çarşamba, 09:45
Avrupa Birliği, Rusya’ya yaptırım çağrısında bulundu
Abone Ol google-news

Rusya’da protestolara neden olan Aleksey Navalni için Josep Borrell, serbest bırakılma çağrısında bulundu. Borrell, geçen hafta gerçekleştirdiği Moskova ziyaretinin ardından Avrupa Parlamentosu’nda açıklamada bulunarak Rusya’ya yönelik yeni yaptırımların uygulanabileceğini söyledi.

"Rusya hükümeti endişe verici, otoriter bir yolda ilerliyor" ifadelerini kullanan Borrell şunları söyledi:

'Rusya'nın insan hakları konusunu gündeme geldiğinde AB'yle yapıcı bir ilişki kurma niyeti bulunmuyor. AB'nin bir sonraki politika adımları Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar içerebilir.'

"NATO ADINA HAREKET EDEN ETKİ AJANLARI" OLMAKLA SUÇLADI

Sputnik’in aktardığına göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise Navalni'nin olduğu ve Rusya Adalet Bakanlığı tarafından 'yabancı ajan' listesine dahil edilen 'Yolsuzlukla Mücadele Vakfı'nın temsilcilerini 'NATO adına hareket eden etki ajanları' olmakla suçladı. Rus Birinci Kanal'a demeç veren Zaharova, dün Polonya'nın AB Daimi Temsilciliği'nde Leonid Volkov (Navalnıy'ın 'bölge seçim merkezleri' ağının yöneticisi) ve Vladimir Aşurkov (Yolsuzlukla Mücadele Vakfı İcra Direktörü) ile AB ülkeleri, ABD ve İngiltere'nin temsilcileri arasında bir görüşme gerçekleştirildiğini söyledi.