Avrupa Konseyi'nden Türkiye talebine ret

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Türkiye'deki son gelişmelerin acil görüşülmesi talebini kabul etmedi.

23 Ocak 2017 Pazartesi, 21:45
Abone Ol google-news


Sol Haber Portalı'nda yer alan habere göre, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), Türkiye'deki son gelişmelerin acil görüşülmesi talebini reddetti.

 Türkiye Delegasyonu Başkanı Talip Küçükcan şunları söyledi:

"Burada sadece şunu ifade etmekte yarar var. Bize çok farklı gruplar destek verdiler. Rasyonel bir tartışma yaptık. Türkiye karşıtları bu oylamada hedeflerine ulaşamadılar. Burada hem Türkiye hem de Avrupa Konseyi kazandı. Bunu ifade edelim çünkü Avrupa Konseyi'nin Türkiye üzerinde etkili olması için rasyonel ve yapıcı bir tartışmanın olması lazım. Bu acil gündem maddesi rasyonel değildi. Türkiye karşıtlarının başlattığı bir tartışma olacaktı. Biz onu önlemiş olduk."

OYLAMAYA CHP'Lİ ÜYELER KATILMADI

Türkiye hakkında yapılan oylamaya Cumhuriyet Halk Partisi'ni temsilen AKPM'de bulunan milletvekillerinin oy kullanmadığına işaret eden Küçükcan, "Cumhuriyet Halk Partisi üyelerinin bu konuda desteğini talep etmemize rağmen bu destek bize verilmedi ne yazıkki. Türkiye'yi bu kadar yakından ilgilendiren, Türkiye imajını olumsuz şekilde etkileyebilecek, Türkiye'nin izleme komitesine düşürülmesi ile ilgili bir sonuç doğurabilecek bir tartışmanın Genel Kurul oylamasında CHP üyelerinin oy vermediğini gördük." dedi.