Avusturya'da polise 'kanka' diyen taraftara para cezası

Polisle stadyumda konuşması sırasında 'kanka' ifadesini kullanan Avusturyalı taraftar 100 euro para cezası aldı. Taraftar Avusturya'nın yerel temyiz mahkemesine başvursa da karar değişmedi.

12 Şubat 2017 Pazar, 23:54
Abone Ol google-news

Avusturya’da bir futbol taraftarı, polis ile konuşurken kullandığı ‘kanka’ kelimesi nedeniyle 100 euro (yaklaşık 400 lira) para cezası aldı.

Avusturya’nın kuzeyinde bulunan Pasching bölgesindeki stadyum civarında yaşanan olayda, bir futbol taraftarı polis memuruna Avusturya lehçesinde ‘kanka’ anlamına gelen ‘oida’ kelimesiyle hitap etmesinden sonra gözaltına alındı. The Telegraph’ın haberine göre, kamu personeliyle saygısız konuşmaktan hakkında kesilen para cezasını kabul etmeyen taraftar, Bölge Temyiz Mahkemesi’ne başvurdu.

Taraftarın mahkemede kaba olmak istemediği, gençler arasında yaygın kullanılan bir ifadeyi agresif olarak kullanmadığını ifade etmesine rağmen karar aleyhinde oldu. Mahkeme bir polis memuru ile bu şekilde konuşmanın ne olursa olsun kabul edilemeyecek bir şey olduğu kararına vardı ve 100 euro para cezasını onayladı.