'Ay, sanılandan 200 milyon yıl genç olabilir'

Ay'ın sanılandan 200 milyon yıl genç olabileceği bildirildi. Ay'ın, güneş sisteminin ilk 30 milyon yılı içinde, Dünya ile Mars büyüklüğünde bir kütle arasındaki çarpışmadan sonra oluştuğu sanılıyor.

18 Ağustos 2011 Perşembe, 09:06
Abone Ol google-news

ABD'de yapılan araştırmada, Ay'ın oluşum sürecinden kaldığı sanılan bir taş, Dünya'nın uydusunun, daha önce hesaplanandan 200 milyon yıl daha genç olabileceğini gösterdi.
Sonuçları New Scientist dergisinin internet sitesinde yayımlanan ve California'da Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı'da görevli Lars Borg ve meslektaşları tarafından yapılan araştırma çerçevesinde, Ay'dan gelen sözkonusu taş, yüzeyindeki tabakayı ve varsa kurşun bulaşığını ortadan kaldırmak için güçlü olmayan bir asitle yıkandı.

Bilimadamları, taşın, güneş sisteminin ilk katı materyallerinden yaklaşık 200 milyon yıl sonra oluştuğunun ve sadece 4.36 milyar yıllık olduğunun keşfedilmesi karşında şaşkınlığa düşerken, bu buluşun, Ay'ın tarihinin yeniden yazılmasına gerektirebileceği belirtildi. Ay'ın, güneş sisteminin ilk 30 milyon yılı içinde, Dünya ile Mars büyüklüğünde bir kütle arasındaki çarpışmadan sonra oluştuğu sanılıyor.