Aydınlık'a Ergenekon baskını

Ergenekon operasyonu kapsamında Aydınlık Gazetesi'nin sahibi ve Genel Müdürü Mehmet Sabuncu'nun evi ile İşçi Partisi'nin Çorlu İlçe Başkanlığı binası ve emekli askeri savcı yarbay Bahadır Berk'in hukuk bürosunda arama yapıldı. Sabuncu, arama sonrası gözaltına alındı.

06 Aralık 2011 Salı, 09:58
Abone Ol google-news

Polis ekipleri sabah saat 07.00 sıralarında Sabuncu'nun İstanbul Ataşehir'deki evine gelerek arama yapıldı. Sabuncu'nun evinde arama yapıldığını öğrenen yakınları evin önüne gelerek beklemeye başladı. Sabuncu'ya destek vermek için geldiklerini söyleyen bir kadın, “Sabah polisler baskın yapmış kendisi evde. Ergenekon'la ilgili bir arama" dedi. 

İP'nin Çorlu il başkanlığı da arandı

Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’ndeki İşçi Partisi’nin İlçe Başkanlığı binasıyla, avukatlık yapan emekli askeri savcı yarbay Bahadır Berk’in hukuk bürosunda İstanbul ve Tekirdağ Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince arama yapıldı.

İstanbul ve Tekirdağ Terörle Mücadele Şubesi ekipleri sabah saatlerinde İşçi Partisi’nin İlçe Başkanlığı binasına gelerek arama yapmaya başladı. Başka bir ekip ise şu anda avukatlık yapan emekli askeri savcı yarbay Bahadır Berk’e ait hukuk bürosunda da arama yapıyor. Polis ekiplerinin henüz isimleri açıklanmayan 4 kişinin de daha evinde arama yapıldığını belirtilirken, aramalarında ‘Ergenekon soruşturması’ kapsamında yapıldığı iddia edildi. 

Soruşturma kapsamında İşçi Partisi eski İlçe Başkanı Zafer Şen ile Bahadır Berk de gözaltına alındı.

 

Sabuncu'nun evraklarına el konuldu

Sabuncu'nun, Ataşehir İçerenköy Eski Üsküdar Yolu Caddesi Öziş apartmanındaki dairesinde, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerince sabah saatlerinde başlatılan arama tamamlandı.
Aramanın ardından Sabuncu'yu gözaltına alan ekipler, el koydukları bazı evrakı da emniyete götürdü.


"Sorularımıza saldırarak karşılık veriyorlar"

İşçi Partisi(İP) Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey, Ergenekon savcılarının talimatıyla, sabah saatlerinde Aydınlık gazetesi Sahibi Mehmet Sabuncu, İşçi Partisi Merkez Karar Kurulu Üyesi E. Binbaşı Zafer Şen, İşçi Partisi Çorlu İlçe Başkanı Ertuğrul Orta ve İP Çorlu İlçe Yönetim Kurulu Üyesi E. Hâkim Yarbay Bahadır Berk'in evlerinin arandığını, bu kişilerin gözaltına alındıklarını bildirdi. Özbey, ayrıca İşçi Partisi Çorlu İlçe Merkezi'nin de polis tarafından arandığını kaydetti.

Hasan Basri Özbey yazılı açıklamasında, Aydınlık gazetesinin 20 gündür Kâşif Kozinoğlu'nun açıklamalarını yayımladığını hatırlattı. Bu açıklamalar karşısında "suspus" olanların, saldırarak suçlarını gizlemek istediklerini iddia eden Özbey, "BOP Eşbaşkanlığı, vatana ihanete varan suçlarını açıklayıp, yakalarına yapışmamıza, yeni saldırı dalgasıyla yanıt vermişlerdir" dedi. Gazetelerinde sorular sorulara "saldırarak" yanıt verildiğini de öne süren Hasan Basri Özbey, "BOP Eşbaşkanlığı, cümle suçlarını, karanlık işlerini açıklayan, emekçilerin haklarını savunan, halk muhalefetinin sesi olan Aydınlık'ı susturacağını sanmaktadır. Aydınlık'ı susturmaya kimse gücü yetmez. Aydınlık'ın sahibini gözaltına almak istiyorlar. Aydınlık'ın sahibi 70 milyonluk Türk halkıdır. Aydınlık görev başındadır. Aydınlık, gerçekleri açıklamaya devam edecektir. Tayyip Erdoğan-Abdullah Gül iktidarı büyük korku içindedir. Korkunun ecele faydası yoktur" dedi.

"Hepimiz Ergenekoncuyuz"

"Tayyip Erdoğan-Abdullah Gül iktidarına, F Tipi Gladyoya ve ABD emperyalizmine meydan okuduklarını" söyleyen İP Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey açıklamasını, "Hepimiz Ergenekoncuyuz. Milletimizi tutsak ettiğiniz o demirden dağlarınızı eritip yok edeceğiz. Her saldırı sonrasında olduğu gibi bu saldırıdan da güçlenerek çıkacağız. İşçi Partisi durdurulamaz, Aydınlık susturulamaz" diyerek bitirdi.