Bahçeli'den 23 Nisan mesajı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM'nin açılışının 89. yıldönümünün millete ve demokrasiye yeni bir soluk ve heyecan getirmesi dileğinde bulunarak, "Yarının büyükleri sevgili çocuklarımızın bayramını kutluyor, sağlıklı, huzurlu bir şekilde yetişmelerini, hayatları boyunca vatan ve millet sevgisiyle dolu olmalarını temenni ediyorum" dedi.

22 Nisan 2009 Çarşamba, 15:21
Abone Ol google-news

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi: "Bundan tam 89 yıl önce, egemenliğin kaynağı olarak Türk milletini gören kurucu kahramanlar; hiçbir heyetin, hiçbir ferdin, oluşumun veya kuruluşun, açıkça ve kesin olarak kolektif bir özne olan millet ruhundan neşet etmeyen otoriteyi kullanamayacaklarına karar vermişlerdir. Bu çerçevede soyut bir kavram ve olgu olan egemenlik, TBMM'nin manevi varlığında somutlaşmış ve çok şükür ki bugünlere olgunlaşarak ulaşmıştır. En zor şartlarda aranılan millet desteği ve yapılacak kurtuluş mücadelesindeki meşruiyet arayışı TBMM'nin açılmasıyla sonlanmıştır. Böylelikle güçlü ve kudretli bir iktidar uygulamasına en fazla ihtiyaç duyulduğu milli mücadele yıllarında, güç parçalanmasının millet yapısı içinde meydana getirebileceği muhtemel otorite boşluklarının önüne geçilebilmiştir. Millet egemenliği bu haliyle, siyasal iktidarın kullanımını doğrudan millete bağlayan bir özellik göstermiş, tüm siyasal ve hukuksal birimler, kökü ve merkezi millette olan bir yetkiyi kullanmaya başlamışlardır. Aziz milletimizin varlık yokluk mücadelesi verdiği olağan üstü bir dönemde siyasal katılım ve temsil yoluyla müzakerelerin, tartışmaların hararetli bir şekilde yapılabilmesi, farklı görüş ve kanaatlerin rahatlıkla ileri sürülebilmesi demokrasimizin gelişmesine çok önemli katkı sağlamıştır. Bu durum bile tek başına, daha o yıllarda, demokrasi anlayışının egemenliğin kullanımıyla üst üste nasıl örtüştüğüne dair hepimize sağlıklı bir fikir vermektedir. Egemenliğin kayıtsız şartsız milletimize geçmesiyle, temsili demokrasinin kurumsallaşması da sağlanmış, fertler vatandaş sıfatıyla, millet egemenliği içerisinde bütünleşerek, müştereken Cumhuriyetimize güç vermişlerdir. Bu itibarla, Gazi Mustafa Kemal kurmayı planladığı bir devletin meşruiyet temellerini, egemenliğin asıl sahibi millete bırakarak atmış, en zor zamanlarda bile milletimizin sarsılmaz iradesinden kuşku duymayarak, geleceği buna göre planlamıştır."

Bahçeli, 23 Nisan 1920 tarihinden 29 Ekim 1923 tarihine giden süreçte, makul ve sorumlu bir egemenlik anlayışı amaçlandığını, planlanan ve yapılan her faaliyetin mutlak anlamda meşru bir temele dayanması böylelikle sağlandığının altını çizerek şunları dedi: "Bu çok özel günün, çocuklarımıza bayram olarak hediye edilmesi ise, millet ve devlet hayatının süreklilik içermesine yönelik idealist bir bakışın her daim var olduğunu göstermiştir. Bu vesileyle yarının büyükleri sevgili çocuklarımızın bayramını kutluyor, sağlıklı, huzurlu bir şekilde yetişmelerini; hayatları boyunca vatan ve millet sevgisiyle dolu olmalarını temenni ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, TBMM'nin açılışının 89.yıldönümünün aziz milletimize ve demokrasimize yeni bir soluk ve heyecan getirmesini diliyorum. Tutum ve davranışlarıyla millet iradesine bağlılıklarını her fırsatta ispatlayan ve bundan da asla ödün vermeyen başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, milli mücadele kahramanlarını, muhterem şehitlerimizi rahmet ve minnet hislerimle yâd ediyor, kutlu mirasın sonsuza kadar yaşatılacağını kararlılıkla ifade ediyorum."