Bahçeli'den YGS açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, YGS'deki şifreli soru kitapçığı iddiaları ile ilgili olarak, 'ÖSYM Başkanı hakkında idari soruşturma başlatılmalı" dedi.

07 Nisan 2011 Perşembe, 07:58
Abone Ol google-news

Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, AKP iktidarıyla birlikte Türkiye'nin, sekiz yılı aşan bir süredir vahim gelişmelere, skandallara, iftiralara ve tartışmalara sahne olduğunukaydetti. Devlet ve toplum hayatının yolsuzlukların, yozlaşmanın ve yasakların dar ve çıkmaz koridoruna sıkıştırıldığını iddia eden Bahçeli, şunları kaydetti:

''AKP hükümeti her fırsatta ileri demokrasi palavrası ve dürüst yönetim yalanı eşliğinde Türk milletinin aklıyla ve idrakiyle alay etmekten çekinmemiştir. Kuldan utanan ve Allah'tan korkan bir iktidar vaat ederek işbaşına gelen bu zihniyetin, neden olduğu çürüme ve çöküş milletimizi endişe verici bir noktaya sürüklemiştir.''

Türkiye'nin ''kötü ve art niyetli bir yönetimin tüm sarsıntılarını, açmazlarını ve kirliliğini yaşamak zorunda kaldığını'' öne süren Bahçeli, şöyle devam etti:

''İstismardan beslenen AKP iktidarı, ülkemizi talanın, kayırmacılığın, hileciliğin karanlık girdabına çekmiş ve soluksuz bırakmıştır. Türkiye, haysiyet ve siyasi itibar açısından iflas noktasına gelen AKP hükümeti döneminde, yeni ve çok tehlikeli bir sorunla daha yüz yüze kalmıştır.''

Bu kapsamda, 27 Mart tarihinde yapılan ve sayıları bir milyon yedi yüz bine yaklaşan gencin katıldığı Yükseköğretime Geçiş Sınavında şifreli soru sorulduğuna dönük iddiaların kamuoyuna yansıdığına dikkati çeken Bahçeli, milyonlarca gencin ve ailelerinin, bu durum karşısında kaygılı bir bekleyişin içine girdiğini ifade etti.

''Esasen bunun adı ve tanımı bellidir; o da AKP markalı sınav yolsuzluğudur'' iddiasını yineleyen Bahçeli, ÖSYM'nin gerçekleştirdiği sınavlarda, belirli aralıklarla patlak veren kopya iddiaları ve bu çerçevede yürüyen sancılı sürecin milletin güven duygusuna üst düzeyde zarar verdiğini belirtti.

''Gelişmelerden; organize suç şebekelerinin, menfaat gruplarının, çıkar odaklarının ve sınav çetelerinin AKP'nin sunduğu imkanlardan sonuna kadar faydalandıklarının anlaşıldığını'' belirten Bahçeli, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

''En son olarak ÖSYM Başkanının konuyla ilgili yaptığı çelişkili açıklamalar, hükümetin tereddütlü ve sarsak duruşu sınav yolsuzluğundaki düğümü daha da körleştirmiştir. Bu itibarla Sayın Cumhurbaşkanının, AKP'li bakan ve yöneticilerin ÖSYM Başkanının beyanlarından tatmin olmaları hiçbir şeyi değiştirmeyecek ve bir anlamı da olmayacaktır. Üstelik meselenin 'tatmin olduk' ifadesiyle üstünü örtmeye çalışmak ve ilgilileri aklamaya yeltenmek; hem yürümekte olan soruşturma safahatını etkilemeye dönük bir çıkış, hem de sınav yolsuzluğunu kapatmaya yönelik sinsi bir gayret olarak algılanacaktır. Bununla birlikte, sınav yolsuzluğunun AKP'ye yönelik bir linç kampanyası olarak kullanıldığını iddia eden sorumsuz ve densiz siyasetçiler, önce gençlerimizin ve ailelerinin içine düşürüldükleri kötü durumun hesabını vermelidirler.''
 

''MHP, katkı sağlamaya hazır"

Gelinen bugünkü aşamada öncelikli olarak, şifreli soru sorulmasıyla ilgili ayyuka çıkan iddiaların soruşturulmasının soğukkanlı, adil, süratli ve eksiksiz bir şekilde yapılması gerektiğine işaret eden Bahçeli, şunları kaydetti:

''AKP'nin iktidar yıllarında suçluya gösterilen müsamaha, bölücüye sunulan imkan, katile gösterilen tolerans, bundan sonra kopyacılara asla gösterilmemeli ve masum öğrencilerimizin hakkına sahip ve destek çıkılmalıdır. ÖSYM üzerinde biriken kara bulutlar dağıtılmadan yapılacak bütün sınavların üzerine gölge düşecek ve AKP hükümeti bu vebalden kendisini asla kurtaramayacaktır.

Eğer bu sınav yolsuzluğu kısa süre içinde tüm boyutlarıyla aydınlatılamazsa, AKP'nin siyasi siciline kopyacı sıfatı da eklenecek ve muhataplarının alınlarından hiçbir zaman çıkmayacaktır.

Milliyetçi Hareket Partisi, Yükseköğretime Geçiş Sınavındaki rezaletlerin ortadan kaldırılması ve suçluların tespiti için her platformda destek vermeye ve katkı sağlamaya hazırdır.

Bilinmelidir ki, partimizin iktidar olması halinde; üniversite sınavının yol açtığı sosyal, psikolojik ve ekonomik külfetin kökünden halli ve her bir gencimizin yüksek öğretimden faydalanmasını temin etmek amacıyla üniversite sınavı mutlaka kaldırılacaktır. Bu, Milliyetçi Hareket Partisinin Türk gençliğine ve aziz milletimize kesinlikle yerine getireceği bir sözüdür.''