Bakan Atalay sinyali verdi

Emniyet içinde casusluk ve yasa dışı dinlemelere ilişkin başlatılan operasyon, yargıya da sıçrayacak...

27 Temmuz 2014 Pazar, 16:40
Abone Ol google-news

Emniyet içindeki paralel yapılanmaya yönelik operasyonun bir rövanş olmadığını savunan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, operasyonun yargıya uzanması gerektiğini söyledi.

Milliyet’ten Abdullah Karakuş’un sorularına yanıt veren Atalay Cemaat'e yönelik operasyona ilişkin şunları söyledi:

GELİŞMELER OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM

"Bunları rövanş gibi terimlerle nitelemek doğru değil. Bu konuların daima hukukun içinde ve yasalara uygun şekilde yürütülmesi bizim için esastır. Paralel yapı geçmişte çok yanlışlar yapmış. Emniyet ve yargıda öyle anlaşılıyor dosyalar olgunlaştı ve ilkoperasyon yapılmış oldu. Hepimize ve pek çok kişiye büyük iftiralar, haksızlıklar, yanlışlıklar yaptılar. Bu yanlışlıkları yapanlar bunların geneli kamunun içinde zaten. Yaptıklarıyla ilgili yargıda bir hesap verecekler. Bunun kaçınılmaz bir şey olduğunu ve bundan sonra da gelişmeler olacağını düşünüyorum.

PARALEL YAPI MASUM İNSANIN KANINA GİRDİ

Sadece burada kalmamalı. Özellikle çok insanın dinlenmesiyle ilgili kararlar veren ve bunlara imza atan yargı kesiminde falan da bunların devam etmesi lazım. Ve paralel yapı yıllarca çok masum insanın bu konularda kanına girdi. Masum insanlara iftira attı. Özellikle teşkilat ve emniyet içinde kendilerinden olmayan kendi dar gruplarına katılmayanlara karşı çok haksızlıklar yapıldı. Eski İçişleri Bakanı olarak da bir çoğunu biliyorum. Neredeyse insanları tasfiye için her şey meşru görüldü. Bütün bunlar bugün ortaya çıkıyor. Bu işler önce emniyette başlamış oldu. Beklentim benim mutlaka yargı kesimine intikal etmeli. Orada da devam etmeli, edeceğini de zannediyorum."