Bakan Yıldız: Suriyelilere buraya gelmeyin diyebilir miyiz?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız "Orada ateş altında zulüm altında ve tankların topların ve kimyasal silahların kullanıldığı bir Suriye'den bahsediyoruz. Biz ne yapabiliriz oraya kapılarımızı kapatabilir miyiz? İnsanlara hayır siz orada ölün buraya gelmeyin diyebilir miyiz?" dedi.

19 Temmuz 2014 Cumartesi, 18:50
Abone Ol google-news

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, incelemelerde bulunmak üzere geldiği Osmaniye'de Vali Mehmet Oduncu'yu makamında ziyaret etti. Kent hakkında bilgi alan Bakan Yıldız, daha sonra Ak Parti İl teşkilatına geçti. Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak Osmaniye'de bulunduğunu söyleyen Yıldız, "Ülkelerin siyasi tarihinde bir kısım dönüm noktaları vardır. Biz o dönüm noktasını 10 Ağustos itibariyle yaşamış olacağız. Ve Türkiye'nin güçlü iradesini şu ana kadar görev yapan Sayın Cumhurbaşkanımızın büyük katkılarına daha farklı katkılar koyarak inşallah Türkiye yeni bir döneme girmiş olacak" dedi.

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun AKP'nin geçmişte İsrail'in üye olması için OECD vetosunu kaldırdığı ve Atom Enerjisi Ajansı üyeliğiyle ilgili sorular üzerine Yıldız, şu açıklamayı yaptı: "Sayın Ekmeleddin Bey tabi Türkiye'ye daha da iyi tanıyacaktır tabi fırsat bulursa. Şunu bilmesi lazım, İsrail, ülkemiz gibi 1957'den bu yana Uluslararası Atom Enerji Ajansı'nın üyesidir. Diğer taraftan halen Uluslararası Atom Enerji Ajansı nezdindeki herhangi bir coğrafi grup içerisinde bu bağlamda ülkemizin de üyesi olduğu Batı Avrupa ve diğerleri grubunda da yer almamaktadır. Dolayısıyla bu çerçevede bir veto kaldırımından söz edilmesi mümkün değildir. Ben şunu söylüyorum kendisine 'Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nda Türkiye farklı gruplarda olmuş olmasına rağmen nasıl İsrail ile alakalı bir veto hakkını kullandı veya kullanmadı?' kendisinden açıklama bekliyoruz. Bir cümleyi söyledikten sonra bir kenara çekilmek yok. Biz her şeyimizi açık ve şeffaf olarak yapan ve bunu paylaşan bir ülkede yaşıyoruz. Şimdi çok açık ve net bir ifadeyle, bunların böyle geçiştirilerek vatandaşımızın zihninde bir karmaşa doğurmaya çalışarak, bununla alakalı bir bulanıklık oluşturmaya çalışarak cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidilmez. Eğer siz aday olma ile alakalı gerçeklerden bu kadar uzaklaşırsanız ilerde Türkiye'nin doğrularıyla buluşamazsınız. Biz dün cevap vermediysek bu bizim nezaketimizden kaynaklanmıştır ama doğru bilgilerle Türkiye'nin gündeminde kalmamız lazım. Ekmeleddin Bey bu manada kamuoyunda yanlış bir bilgi oluşturmuştur. Mutlaka bunu düzeltecektir diye de umuyorum."

 

SURİYELİ AİLELERİN DURUMU

Türkiye'deki Suriyeli ailelerin durumlarıyla ilgili değerlendirme yapan Yıldız şöyle konuştu: "Orada ateş altında zulüm altında ve tankların topların ve kimyasal silahların kullanıldığı bir Suriye'den bahsediyoruz. Biz ne yapabiliriz oraya kapılarımızı kapatabilir miyiz? İnsanlara hayır siz orada ölün buraya gelmeyin diyebilir miyiz? Siz varsayın ki kendi sadakanızdan kendi hayrınızdan onlara bir katkıda bulunduğunuzu varsayın. Her birimiz harçlığından bir miktarını elverdiği ölçüde ayırıp onlara kullanmak durumunda. Bir kısım yapılan taşkınlıkların yapılan uygunsuz hareketleri Suriyeli kardeşlerimiz tarafından yapıldığını biliyoruz. Onlarla alakalı mutlaka hem asayiş ekipleri hem güvenlik ekipleri tatbiki bunlarla alakalı önlemlerini alacaklar. Buraya gelen Suriyeli mülteciler tabi ki sorumsuz değillerdir ama biz kendilerine kalben bir yardım edip uzatıyoruz burada kendilerini istismar etmeyeceklerini inanıyoruz. Yoklar yoksullar ve o kardeşlerimizin en zor gününde yanlarında olacağız."

Bakan Yıldız, ardından gittiği Zorkun Yaylası'nda esnaf ziyaretlerinde bulundu.