Bakanın "esrar" önerisi hükümeti karıştırdı

Fransa Eğitim Bakanı Vincent Peillon'ın, esrar kullanımının serbest bırakılmasıyla ilgili tartışma açılmasını önermesi Sosyalist hükümeti karıştırdı.

15 Ekim 2012 Pazartesi, 11:04
Abone Ol google-news

Muhalefetin sert tepki göstermesi üzerine geri adım atmak zorunda kalan Peillon, uyuşturucu trafiğinin önüne geçilmesi için esrar kullanımının serbest bırakılmasını tartışmaya açmak istediğini, ancak bunun hükümetin resmi ulusal politikası olmadığını, kendi kişisel görüşü olduğunu söyledi.

France inter radyo kanalına konuşan Peillon, ''Uyuşturucu trafiğinin önüne geçebilmek için esrar kullanımının serbest bırakılması konusunun ciddi bir şekilde gözden geçirilmesi gerekiyor. Bu benim kişisel değerlendirmem. Bununla birlikte, hükümetin esrarın yasaklanmasının sürdürülmesi konusundaki tavrını da destekliyorum'' dedi.

Başbakanlıktan bugün yapılan açıklamada da, esrar kullanımının serbest bırakılmasının kesinlikle gündemde olmadığı bildirildi.

Fransa'da merkez sağdaki Halk Hareketi Birliği yöneticileri, bakanın açıklamalarını ''sorumsuzluk örneği'' olarak değerlendirmiş ve bu konuda Başbakan Marc Ayrault'un bir açıklama yapmasını istemişti.