Balyoz'da 'peşin mütalaa' iddiası

Balyoz davası sanığı Deniz Kurmay Albay Türker, esas hakkındaki mütalaanın iddianamenin kabulünden önce hazırlandığını iddia etti.

17 Nisan 2012 Salı, 08:06
Abone Ol google-news

Balyoz davası sanığı Deniz Kurmay Albay Yasin Türker, savcıların “esas hakkındaki mütalaası” ile ilgili çok çarpıcı bir iddiada bulundu. Türker, mahkeme tarafından çoğaltılıp “Word” dosyası olarak CD içinde sanıklara verilen esas hakkındaki mütalaanın, 4 Temmuz 2010 tarihinde, Balyoz soruşturması tamamlanmadan ve iddianame mahkeme tarafından kabul edilmeden düzenlenmeye başlandığını savundu.

Savcılık mütalaasının üst verilerini gündeme getiren Türker, “Esas hakkındaki mütalaanın dosya oluşturma ve son yazdırma tarihlerine bakalım” diyerek şu iddiaları gündeme getirdi:

• Esas hakkında mütalaa, 04 Temmuz 2010 tarihinde ‘PortableTurk.com’ isimli bir kullanıcı tarafından hazırlanmaya başlanılmış ve 23 Mart 2012 tarihinde ‘Adalet’ isimli bir kullanıcı tarafından son kez kaydedilmiş...

• Balyoz 1 soruşturması tamamlanmadan, iddianame mahkeme tarafından kabul edilmeden 1 ve hatta Balyoz 2 ve 3 sanıklarının ifadesi dahi alınmadan iddia makamı tarafından sanıklar hakkında mütalaa düzenlenmeye başlanmış...

• Emekli Orgeneral Ergun Saygun’un ön savunmasını 27 Mart 2012 tarihinde yaptığı ve kendisine iddia makamı tarafından da yaklaşık 10 soru yöneltildiği dikkate alındığında; sanıkların sorguları devam ederken iddia makamı tarafından dava dosyası tamamlanmış ve 27 Mart 2012 tarihindeki ifadeyi mütalaada yer verme gereği duyulmamış...

• 143 kişiden müteşekkil Balyoz 3 sanıklarından sadece üçte birinin sorgusu yapılmış ve daha delillerin tartışılması aşamasına geçilmemişken 17 Ocak 2012 tarihinde mütalaanın çıktısı alınmıştır.

• Mütalaada, iddianamelerde olduğu gibi sanıkların lehine delillerin yer almaması, iddianamedeki yazım ve içerik hatalarını birebir içermesi, iddia makamı için ‘yargılamada maddi gerçeğe ulaşılması ve adaletin tecelli etmesi’ ilkeleri yerine ‘kes yapıştır’ metodunun geçerli olduğunu göstermektedir.

• Kısaca iddia makamı açısından, ‘Suç katalog, gerekçe şablon, hüküm peşin’dir.