Banka önünde ağlayan emekliye Avustralya'dan yardım

Times gazetesi, bir bankanın önünde ağlarken görüntülenen ve Yunanistan’daki krizin simgelerinden biri haline gelen Yorgos Çatzifotiadis adlı 77 yaşındaki emekliye Avustralya’dan yardım eli uzandığını yazıyor.

08 Temmuz 2015 Çarşamba, 09:47
Abone Ol google-news

Gazetenin haberinde özetle şöyle deniyor:
“Selanik’te kaldırımın üzerinde ağlayan emekli, halinin dünyanın diğer ucunda yaşayan, eski okul arkadaşlarından birinin oğlunun yüreğini burkacağını tahmin edemezdi. Çatzifotiadis emekli maaşından 120 euro çekebilmek için üç bankada kuyruğa girmiş ama parasını alamamıştı. Dördüncü bankadan da geri çevrilince ‘Ülkemi bu halde görmeye dayanamıyorum” diyerek gözyaşlarına boğulmuş, iki polis memurunun yardımıyla ayağa kaldırılma görüntüleri krizin simgelerinden biri haline gelmişti.”

“Yunan asıllı Avustralyalı bir işadamı James Kufas, fotoğraflarını gördüğü, emekli bir madenci olan Çatzifotiadis’in, ölen babasının arkadaşı olduğunu öğrendi. Sydney’de bir finans şirketi olan Kufas, Facebook üzerinden Çatzifotiadis’e ulaşabilmek için yardım istedi, Yunan emeklinin maaşını süresiz ödemeyi teklif etti.”

“Kufas, Facebook sayfasında ‘Tüm Facebook arkadaşlarım, bu haberi yapan gazeteciler ve hatta medyayla bağlantıları olanlardan bu adamı bulmama yardım etmelerini istiyorum. Bu adam babamın okuldan eski arkadaşı. Gap Finance (kendi şirketi) ve ben 12 ay sonrasında emeklilik maaşını ödemek istiyoruz. Ne kadar sürerse. Haftada 170 euro mu? Biz 250 euro vereceğiz. Gururlu, çalışkan bir Yunan vatandaşının açlık çekmesine asla izin vermeyeceğim.”

“Kufas, Çatzifotiadis ile Pazartesi temas kurmayı başardı ve Cumartesi günü Yunanistan’a uçmayı planlıyor. Yunanistan Hükümeti, banka kartı olmayan emeklilere bankalardan haftada 120 euro çekme izni vermişti. Çatzifotiadis, ‘Ekmek alabilmek için dilenen arkadaşlarımı gördüm. İntihar edenlerin sayısı artıyor. Ben hassas bir insanım. Ülkemi bu halde görmeye dayanamıyorum’ demişti.”