Başbakan'a ödenek sorusu

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Başbakanlık'ın Söğütözü'nde yapılacak yeni binası için TOKİ'ye verildiği iddia edilen 15 Milyon TL'lik avansın, "Başbakanlık örtülü ödenekten" ödenip ödenmediğini sordu.

25 Temmuz 2012 Çarşamba, 13:01
Abone Ol google-news

Türkiye'nin "beyaz sarayı" olarak nitelenen Başbakanlık'ın Söğütözü'nde yapılacak yeni binasının yapımı için Başbakanlık, Orman Genel Müdürlüğü ve TOKİ arasında imzalanan protokol sonrasında TOKİ'ye 15 milyon TL avans ödemesi yapıldığı yönündeki haberleri önergesinde hatırlatan Köktürk, "Bu ödemenin Başbakanlık örtülü ödeneğinden yapıldığı ileri sürüldü ve protokol sonrasında Orman Genel Müdürlüğü'nün Atatürk Orman Çiftliği bölgesinde bulunan 151 bin 723 metrekarelik arazisi Başbakanlık'a devredildi" dedi.

Başbakanlık'ın 300 milyon TL'ye mal olması beklenen yeni binasıyla ilgili gelişmeler kamuoyunca bilindiğini belirten Köktürk, şöyle devam etti:
"Bu çerçevede bina inşaatı için 1. derece sit alanı olan Gazi Tesislerinin 10 günde 3. derece sit alanı haline getirildiği, gizli yöntemle yapılan ihaleden önce bölgeye yaklaşık 2 milyon TL'lik ölü yatırım yapıldığı ortaya çıkmıştı. Şimdi ise sürecin doğrudan muhatabı olan Başbakanlık, Orman Genel Müdürlüğü ve TOKİ arasında inşaata ilişkin imzalanan protokol yeni soruları beraberinde getirdi. Şubat ayında imzalanan protokolle, genel müdürlük, Orman Çiftliği Mahallesi'ndeki toplam 151 bin 723 metrekarelik taşınmazını TOKİ'ye devretti.

TOKİ ise bunun karşılığı olarak yine genel müdürlüğün aynı bölgedeki diğer taşınmazları üzerine genel müdürlük için yeni idare binaları, hizmet evleri ve sosyal tesisler yapma taahhüdünde bulundu. Taşınmazların boşaltılması nedeniyle oluşacak genel müdürlük için yeni bina kiralama masraflarının da TOKİ ve Başbakanlıkça karşılanması imza altına alındı.

Protokolle birlikte Başbakanlık'ın TOKİ'ye yapacağı ödemeler ve bunların şekli de düzenlendi. Bu çerçevede proje öncesinde yapılacak çalışmalarda kullanılması için Başbakanlık'ın idareye 15 milyon TL'lik avans ödemesi kararlaştırıldı. Başbakanlık'ın avansı protokol tarihinden hemen sonra ödediği öğrenildi. İnşaat sürecindeki diğer ödemelerin de hak ediş tarihlerinden sonra 30 gün içerisinde ödenmesi karara bağlandı."

Proje giderlerinin Kamu Yatırımlarını Hızlandırma Ödeneği'nden karşılanacağı ifade edildiğini ancak protokolde bundan bahsedilmemesinin ise akıllara yeni sorular getirdiğini söyledi. 2012 bütçesine yeni bina giderlerini Başbakanlıkça alınmadığının da altını çizen Köktürk, Başbakan Erdoğan'a şu soruları yöneltti:
"Başbakanlık'ın, Söğütözü'nde yapılacak yeni binasının yapımı için Başbakanlık, Orman Genel Müdürlüğü ve TOKİ arasında imzalanan protokol sonrasında TOKİ'ye 15 milyon TL avans ödemesi yaptığı doğru mudur? Bu ödeme Başbakanlık örtülü ödeneğinden mi yapılmıştır? Bu ödeme eğer Başbakanlık Örtülü Ödeneğinden yapıldıysa, harcamalarının nerelere yapılacağı yasalarla belirlenmiş olan Örtülü Ödenek kullanımına uygun bir ödeme midir?

Örtülü Ödenek harcamalarının son yıllarda katlanarak artmasının nedenleri arasında bu tür usule uygun olmayan harcamaların payı var mıdır? Türkiye gibi halkının büyük bölümü yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşayan bir ülkede bu tür saraylara gereksinim var mıdır? Halkımızın büyük bölümü yoksullukla mücadele ederek yaşama tutunmaya çalışırken; İktidarınızın son yıllarda hanlar, hamamlar, saraylar, VİP'li büyük camiler yapmaya yönelmesi neyin habercisidir? Bu yapılanlar sizce tarihsel sürecimizdeki Lale Devri'nin şatafatı ve arkasından gelen büyük çöküş süreciyle benzerlik taşımakta mıdır?"