"Basın özgürlüğü darbe dönemlerinden geride"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, "Ülkemizde, özellikle darbe dönemlerinde sancılı süreçlerden geçmiş olan basın özgürlüğü bugün o günleri aratacak bir düzeyde gerilemiştir" dedi.

24 Temmuz 2014 Perşembe, 15:12
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamasında iktidarın basın özgürlüğünü yok ettiğini ileri süren Ağbaba, "Ülkemizde, özellikle darbe dönemlerinde sancılı süreçlerden geçmiş olan basın özgürlüğü bugün o günleri aratacak bir düzeyde gerilemiştir" değerlendirmesini yaptı.

İktidarın "sansürcü zihniyetini", 12 yıl boyunca gittikçe arttırdığını iddia eden Ağbaba, şunları kaydetti:

"Alo Fatih hatları ile kurulan baskı mekanizmalarına ek olarak gazete ve televizyon kanallarına el konulması ve yandaş kalemşörlere verilen koltuklar ile basına doğrudan ve açıktan müdahale eden otoriter bir iktidarın varlığında basın özgürlüğünden bahsetmek mümkün değildir. Haram medyanın kuşatmasında basın bayramı kutlamak hem hayaldir hem de haramdır. Bu nedenle, 24 Temmuz tarihi AKP'li yıllarda 'Basın Bayramı' olarak değil 'basın özgürlüğü için mücadele günü' olarak kutlanmaktadır. Bu sebeple, 'Alo Fatih'lerin olmadığı, özenle yetiştirilmiş sonradan olma gazeteciler ile iktidar yalakalığının yapılmadığı, havuz medyasının güdümünde değil, halkın haber alma özgürlüğü doğrultusunda bir medyanın görev yapacağı aydınlık yarınlar için tüm demokrasi güçlerini özgür basının düşmanları ile mücadele etmeye çağırıyorum."