Basıncı yükselen reaktör kontrol altında

Japonya'yı vuran deprem ve tsunami felaketinin ardından soğutma sisteminde hasar meydana gelen Fukuşima nükleer santralinin, basınç yükselmesi yaşanan reaktöründe durumun kontrol altına alındığı bildirildi.

20 Mart 2011 Pazar, 06:55
Abone Ol google-news

Tokyo Elektrik Enerji Şirketi'nden (TEPCO) bir yetkili, Fukuşima Daiichi nükleer santralinin, basınç yükselmesi yaşanan 3. reaktöründe durumun kontrol altına alındığını söyledi. Reaktörde basıncın halen yüksek seviyede olmasına karşın durumun istikrarlı olduğunu belirten yetkili, bu nedenle reaktördeki basıncı azaltmak amacıyla çevre için risk yaratacak olan radyoaktif gaz salımı işlemine acil ihtiyaç duyulmadığını kaydetti.

Japonya Nükleer Güvenlik Ajansından daha önce yapılan açıklamada, 3 numaralı reaktöre su verilmesine ilişkin çabaların işe yaramıyor olması ihtimalinin bulunduğu ve bu nedenle reaktördeki basıncı azaltmak amacıyla bir miktar radyoaktif gaz salınmasının sözkonusu olabileceği bildirilmişti.

 

Fukuşima Daiichi nükleer santrali kapatılacak

Japonya'da meydana gelen deprem ve tsunaminin ardından soğutma sistemi hasar gören nükleer enerji santralinin 2 nolu reaktöründe elektrik arızasının giderildiği bildirildi. Japon Kyodo haber ajansı, Japon mühendislerin, Fukuşima Daiichi nükleer enerji santralinin 2 nolu reaktöründeki elektrik bağlantısını onardıklarını ve reaktöre elektrik verildiğini duyurdu.

Ajans, ayrıca Tokyo Elektrik Enerji Şirketi'nin (TEPCO,) nükleer enerji santralindeki 2 nolu reaktöre kablo ile bağlı olan 1 nolu reaktördeki kontrol odası, ışıklandırma ve soğutma işlevlerini yeniden çalışır hale getirmeyi amaçladığını belirtti.

Öte yandan Japonya hükümet sözcüsü Yukio Edano, Fukuşima Daiichi nükleer enerji santralinin, aşırı ısınan reaktörlerinde kontrol sağlandıktan sonra kapatılacağını bildirdi. Edano, enerji santralinin yeniden çalıştırılabilecek durumda olmadığını kaydetti.
 

 

Ölü sayısı 8 bini geçti

Japonya'da deprem felaketinden 9 gün sonra iki kişi sağ olarak kurtarıldı. Polisin açıklamasında, Ishinomaki kentinde 80 yaşındaki bir kadın ile 16 yaşındaki bir erkeğin enkazdan canlı olarak çıkarıldığı belirtildi. Deprem ve tsunamiden en çok etkilenen kentlerden Ishinomaki'de kurtarılan iki kişinin helikopterle hastaneye kaldırıldığı ifade edildi.

Japonya'da 11 Marta meydana gelen felakette, son rakamlara göre 8 bin 133 kişi öldü. 12 bin 272 kişi hala kayıpken, ölü sayısının 20 bini aşacağından endişe ediliyor.