Başkentte, kredi kartı dolandırıcılarına operasyon: 34 gözaltı

Ankara polisinin, 5 ilde eş zamanlı düzenlediği operasyonda, kart bilgilerini ele geçirdikleri kişilerin hesabından, ''kopya kredi'' kartlarıyla harcama yaptıkları iddia edilen 34 kişi gözaltına alındı.

10 Ekim 2012 Çarşamba, 15:16
Abone Ol google-news

Ankara Emniyet Müdürlüğü, Bilişim Suçları Şubesi ekipleri, vatandaşların kredi kartı bilgilerini sahte kartlara kopyalayarak hesaplarından harcama yapan bir çeteyi takibe aldı.

Yaklaşık 1 yıl süren teknik ve fiziki takibin ardından, Ankara ve İstanbul'un da arasında bulunduğu 5 ilde eş zamanlı operasyon düzenleyen polis, 34 kişiyi gözaltına aldı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde ifadeleri alınan zanlıların, yurt dışındaki bankalarda hesapları bulunan çok sayıda kişinin kredi kartı bilgilerini ''encoder'' denilen cihazlarla kopyalayıp, sahte kartlara yükleyerek hesaplarından yaklaşık 1,5 milyon lira çektikleri öne sürüldü.

Zanlıların, mağdurların kredi kartı bilgilerine ulaşmak için yabancı bilgisayar korsanları ile anlaştıkları, elde ettikleri bilgileri sahte kartlara kopyalayıp bu kartlar aracılığıyla önceden anlaştıkları iş yerlerinde hesaplardan harcama yaptıkları iddia edildi.

34 zanlının, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği bildirildi.