BBC çalışanları grevde

İngiliz yayın kurumu BBC çalışanları, bir günlük grev yapıyor.

18 Şubat 2013 Pazartesi, 16:59
Abone Ol google-news

BBC'deki en büyük sendika olan Ulusal Gazeteciler Birliği (NUJ), kurumda yapılan kesintiler ve işten çıkarma planları nedeniyle ülke genelinde 24 saat grev yapıyor.

BBC yönetimi grev kararından duyduğu hayal kırıklığını dile getirirken, kurumun televizyon ve radyo kanallarında özellikle haber akışı konusunda aksamalar yaşanıyor. BBC'nin haber kanalında bültenler yerine haber paketleri yayımlanırken, Dünya Servisi'ne bağlı çalışan BBC Türkçe servisi de internet sitesini bugün yenilemeyeceğini açıkladı.

BBC yönetimi, "kaliteye öncelik verilmesini öngördüğünü" söylediği "Delivering Quality First (DQF)" programı çerçevesinde 2017 yılına kadar 2 bin kadroyu kapatıyor. NUJ bu program çerçevesinde, BBC'nin İskoçya, Asya ağı, Dünya Servisi ve İngiltere bürolarındaki birimlerde bazı kadroların kapatılacağını bildiriyor.

İngiliz hükümetiyle varılan anlaşma gereği BBC'nin bütçesini oluşturan ve İngiltere'de televizyona sahip her hane halkından tahsil edilen televizyon ruhsat tutarında 2017'ye kadar herhangi bir artışa gidilemeyecek. Ayrıca gelecek yıl BBC Dünya Servisi'nin bütçesinin Dışişleri Bakanlığı'ndan sağlanması uygulamasına son verilecek. BBC, İngiltere'deki koalisyon hükümetinin ülkenin bütçe açığını gidermek ve ekonomiyi iyileştirmek için özellikle kamu alanında yaptığı kesintilerden olumsuz etkileniyor.