'Bedelli için iptal başvurumuz yok'

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, bedelli ve dövizle askerliğe imkan sağlayan kanunu iptal ettirmek için Anayasa Mahkemesine gitmeyeceklerini açıkladı. Hamzaçebi, "Kesinlikle iptal başvurusu yapmak için bir hazırlığımız yok" dedi.

03 Aralık 2011 Cumartesi, 12:53
Abone Ol google-news

Hamzaçebi, CHP'nin bedelli askerlik konusundaki tutumunu sürecin başından beri net bir şekilde ortaya koyduklarına dikkat çekti. Hamzaçebi, “Bedelli askerlik konusundaki tutumuz, sürecin başından itibaren çok net şekilde bellidir. Biz yıllık geliri 12 bin liranın altında olanların veya hiç geliri olmayanların bedel ödemeksizin bu olanaktan yararlanmasını arzu ediyoruz” diye konuştu.

İptal başvurusu düşüncemiz yok

Hamzaçebi, bedelli askerlikten faydalanacak olanlar için yaş konusunda daha esnek davranılabileceğine işaret ederek, “Yaş konusunda daha esnek davranılabilirdi. Daha önceki uygulamalara paralel olarak yaşın daha aşağı çekilmesinin mümkün olduğunu düşünüyoruz. Biz daha aşağı çekelim diyoruz” açıklamasında bulundu.

21 günlük temel askerlik hizmetinden vazgeçilmesini de yanlış bulduklarını belirten Hamzaçebi, “Bizim amacımız, kanunun özellikle yaş ve bedel konusunda daha kapsayıcı olmasıydı. Kanun bizim amaçladığımız gibi çıkmadı. Ancak kanun ile ilgili değerlendirme çalışmamıza devam ediyoruz” dedi.

Akif Hamzaçebi, kanunun iptali için Anayasa Mahkemesine başvurma gibi bir düşünceleri bulunmadığının bildirerek, “Ancak, hiçbir şekilde kanundan yararlanma olanağı elde etmiş vatandaşlarımızla ilgili olarak, haklarını kaybettirecek, yasanın iptal edilmesi gibi başvuruda bulunma düşüncemiz yok” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bedelli askerlik ile ilgili sözlerine açıklama getiren Hamzaçebi, “Eşitlik ilkesine aykırı bir durum olduğunu söyledi Kemal bey. Anayasa Mahkemesine gidilecek imasında dahi bulunmadı” ifadesini kullandı.

Hamzaçebi, şöyle konuştu:

“Bu olanağı elde etmiş vatandaşlarımızın haklarını kaybettirecek, iptal edecek hiçbir girişimde bulunmayız. Kesinlikle iptal başvurusu yapmak için bir hazırlığımız yok. Pazartesi günkü MYK toplantısında konuyu değerlendireceğiz.”