Berlin'de "Neşeli Hayat"

Yılmaz Erdoğan'ın senaryosunu yazdığı, yönetmenliğini yaptığı ve başrolde oynadığı "Neşeli Hayat" filminin Almanya galası, başkent Berlin'de yapıldı.

28 Kasım 2009 Cumartesi, 13:05
Abone Ol google-news

Berlin Neukölln ilçesinde bulunan Karlı sinemasında düzenlenen galaya, Yılmaz Erdoğan'ın yanı sıra filmde oynayan BKM Mutfak Oyuncuları ile Erdoğan'ın kızı Berfin de katıldı.

Erdoğan, filmden sonra düzenlenen basın toplantısında, Berlin'in kendileri için çok ciddi bir adres olduğunu ifade ederek, "Seyircilerle temasımız çok sıcaktı ve çok memnunuz" dedi.

"Filmde, hileli yoldan değil de adam gibi yoldan neşeli hayat yakalamaya çalışan Rıza'nın ve ailesinin hikayesinin anlatıldığını" ifade eden Erdoğan, Rıza'nın bir Anadolu insanı olduğunu, filmde Noel Baba üzerinden batılılaşma, batı ile doğu arasındaki durumla ilgili bir gönderme yapmak istediklerini kaydetti.

"Burada anlatılan şey aslında; biz, batılı değerlerle doğulu değerler arasında bazılarını seçip bazılarını seçmiyoruz. Bizim gelişmekte olan özgür irademiz var. Rıza'nın tercihi doğru tercihtir. Onun tercihi benim tercihimdir" diyen Erdoğan, "Noel Baba'yı gerçek yapan şey ona olan inancınızdır. Yoksa mantıklı değil tabii ki, geyikler, bacalar filan. Orada söylemek istediğimiz şey; hayal ettiğiniz şey gerçeklerden daha gerçektir" dedi.

Erdoğan, "kendisinin en iyi filmi olduğu" şeklindeki değerlendirmelerle ilgili soru üzerine ise "Ben hem yapıp hem de not vermem. Bu başkalarının mesleği. Arkadaşların işi. Onların söylediklerine hürmet ediyorum. Genellikle eleştiriler çok olumlu. Olumsuz olsa da hürmet ederim. Dolayısıyla not vermek benim işim değil, seyircinin ve eleştiri yapan insanların işi. Sağ olsunlar, güzel şeyler söylenmesi hoşuma gidiyor" diye konuştu.

Türk sinemasının endüstrileşmeye doğru gittiğini, Türkiye'de yılda 30 ila 40 milyon bilet satıldığını, bunun da yüzde 70 ila yüzde 80'inin yerli sinemaya gittiğini ifade eden Erdoğan, "Bu önemli. 10 yıl önce tam tersiydi, Amerikan sineması yüzde 90'dı. İyi bir gidiş var. Film sezonunun 12 aya çıkması lazım" dedi.

Filmde kullanılan şivelerle ilgili soru üzerine de Erdoğan, "Orta Anadolu'da babasının beden terbiyesi müdürü olduğu dönemde Çankırı'da bulunduğunu, bu şivenin birebir içinde yaşadığını ve bildiğini" ifade etti.

Erdoğan, BKM Mutfak Oyuncularının rol aldığı "Çok Film Hareketler Bunlar" filminin de ocak ayında sinemalarda gösterime gireceğini belirtti.

Galada filmi izleyen Türkler, Erdoğan'a alkışlarla sevgi gösterisinde bulundu.