Beşar Esad, Batı'yı uyardı!

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Sunday Telegraph gazetesiyle mülakatında Batı'yı ülkesine müdahale etmemesi yönünde uyarırken, "Suriye, şimdi bu bölgenin merkezidir. Fay hattıdır ve eğer yerle oynarsanız, bir depremi tetiklersiniz. İkinci bir Afganistan mı, ya da onlarca Afganistan'ı mı görmek istiyorsunuz" ifadelerini kullandı.

30 Ekim 2011 Pazar, 10:11
Abone Ol google-news

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkesinde ayaklanmanın başlamasından bu yana ilk defa Batılı bir medya organıyla bir mülakat yaptı. Esat, İngiliz The Sunday Telegraph gazetesiyle mülakatında Batı'yı ülkesine müdahale etmemesi yönünde uyarırken, Batı'nın Suriye'ye olası bir askeri müdahalesinin bölgede bir deprem tetikleyeceğini, ikinci bir Afganistan'ın yaratılacağını öne sürdü.

Beşar Esad, Pazar günleri İngiltere'de yayımlanan Sunday Telegraph gazetesine yaptığı açıklamalarda Batı'yı uyarırken Suriye'nin, Mısır, Tunus ve Yemen gibi ülkelerden farklı olduğunu savunarak, "Tarihi farklı, siyaseti farklı" dedi. Esad şöyle devam etti: "Suriye, şimdi bu bölgenin merkezidir. Fay hattıdır ve eğer yerle oynarsanız, bir depremi tetiklersiniz. İkinci bir Afganistan mı, ya da onlarca Afganistan mı görmek istiyorsunuz?
Suriye ile herhangi bir sorun, tüm bölgeyi ateşe verecek. Plan Suriye'yi bölmek ise eğer, bu tüm bölgeyi bölecek."

Beşar Esad, ayaklanmanın ilk kısmında güvenlik kuvvelerince "birçok hata" yapıldığını kabul ettiği mülakatta şimdi ise sadece teröristlerin hedef alındığını savundu. "Arap Baharı"na, devrilen diğer liderlerden çok farklı bir yanıt verdiğinde ısrar eden Esad, ülkesinde reform temposunun çok yavaş olmadığını da iddia ederek, "Vizyon olgunlaşmış olmalı. Bir yasayı imzalamak ancak 15 saniye alır ama toplumunuza uymazsa bölünme olur. Çok karmaşık bir toplumdur" ifadelerini kullandı.

Suriye Devlet Başkanı, ülkesindeki ayaklanmayı "İslamizm ile panArabizm (laiklik) arasındaki bir mücadele" olarak tanımlarken, "Müslüman Kardeşlerle 1950 yıllarından beri mücadele ediyoruz ve bu mücadele hala sürüyor" diye konuştu.

 

Beşşar Esad'dan Rusya'ya teşekkür

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, olaylar nedeniyle ülkesine uygulanan yaptırımlara karşı koruma sağladığı için Rusya'ya teşekkür etti. Rusya'nın devlet televizyonu Kanal Bir ile mülakat yapan Esad, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'ye yaptırım kararını Rusya'nın veto etmesinden memnuniyet duyduklarını belirterek, Şam'ın Moskova'nın devam eden desteğine güvendiğini kaydetti.

Krizin ilk günlerinden beri Rusya hükümetiyle sürekli irtibat içinde olduklarını açıklayan Esad, Rus dostlarına Suriye'deki gelişmelerle ilgili ayrıntılı bilgi verdiklerini, Rusya'nın Suriye'nin iç meselelerine siyasi ya da askeri müdahalenin tehlikesinin farkında olduğunu, bu yüzden de BM Güvenlik Konseyi'nde veto hakkını kullanması dahil, uluslararası alanda önemli rol oynadığını bildirdi.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ve diğer Rus liderler, Batıyı, Libya'daki yaptıklarının benzerini Suriye'ye de yapmamaları konusunda şiddetle uyarıyor. Medvedev, Rusya'nın, Suriye hükümetinin sivillere yönelik şiddeti durdurması konusundaki uluslararası taleplere destek verdiğini, ancak aynı zamanda muhalefetin aşırı unsurları reddetmesi gerektiğine inandığını söylemişti.