BES'ten fazla mesai ücreti eylemi

Sendikaya bağlı bazı yargı çalışanları, her türlü ek ödeme ve fazla mesai ücretlerinin maaşlara yansıtılmadığı gerekçesiyle eylem yaptı.

27 Kasım 2012 Salı, 15:47
Abone Ol google-news

Büro Emekçileri Sendikası'na (BES) bağlı bazı yargı çalışanları, her türlü ek ödeme ve fazla mesai ücretlerinin maaşlara yansıtılmadığı gerekçesiyle eylem yaptı.

Adalet Bakanlığı'nın Eskişehir Yolu'ndaki ek binası önünde toplanan sendika üyeleri, burada basın açıklaması yaptı.

BES Genel Başkanı Ahmet Kesik, adliye çalışanlarının ulaşım haklarının ellerinden alındığını ileri sürerek, ''657'ye tabi mevcut haklarda kaldırılırsa bir gün evinize gönderilirsiniz. Korkunun ecele faydası yok, birlikte olup kazanacağız'' dedi.

BES Ankara 1 Nolu Şube Başkanı İsmet Meydan, kamu çalışanlarının maaşlarına 2012 yılı içerisinde yapılan ortalama yüzde 6-7 oranında maaş artışlarının cebe girmeden başta akaryakıt olmak üzere temel tüketim maddelerine yapılan zamlarla yok olduğunu iddia etti.
Son çıkarılan 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de, fazla mesai ücretlerinin ödenip ödenmemesinin bakanlığın talebi ve Bakanlar Kurulu'nun takdirine bırakıldığını ifade etti.
Yargı çalışanlarının çoğu zaman mesai bitiminde ve hafta sonları da çalışmak zorunda kaldığını öne süren Meydan, fazla çalışma ücreti kaldırılsa dahi yargı emekçilerinin iş yoğunluğundan mesai yapmaya zorlanacaklarını ileri sürdü.

Meydan, çalışanların iş yükünün azaltılarak fazla mesai yapılmasına gerek kalmayacak bir iş düzeninin oluşturulması ve her türlü ek ödemenin emekli keseneğine dahil edilerek temel ücretlerin insanca yaşayacak bir seviyeye getirilmesini istedi.