Bilge köyde buruk bir gün

44 kişinin katledildiği Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde, 25'i ilk, 15'i ana sınıfı olmak üzere toplam 40 öğrenciye karneleri dağıtıldı. Biri saldırıda ölen, 14'ü ise göç etmek zorunda kalan toplam 15 öğrenci, arkadaşlarıyla birlikte karne almanın sevincini yaşayamadı.

12 Haziran 2009 Cuma, 08:20
Abone Ol google-news

Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde 4 Mayıs 2009 tarihinde düzenlenen ve 6'sı çocuk, 16'sı kadın 44 kişinin katledildiği saldırıdan bir hafta sonra eğitim ve öğretimin yeniden başladığı ilköğretim okulunda karne dağıtımı yapıldı.

Karne dağıtımından önce 25'i ilköğretim 15'i ana sınıfı öğrencisi toplam 40 öğrenci okul bahçesinde toplandı. İstiklal Marşı ve andın okunmasından sonra öğretmen Sadık Akbulut, çocukların tek tek isimlerini okuyarak karnelerini dağıttı. Saldırıda yaşamını yitiren Ayşe Çelebi ile 14'ü de aileleriyle birlikte göç etmek zorunda kalan toplam 15 öğrenci karne sevincini, arkadaşlarıyla birlikte yaşayamadı.
 

Karneleriyle mezarlığa gittiler

Saldırıda anne ve babalarını kaybeden bazı öğrenciler, karne almanın sevincini anne ve babalarıyla paylaşamadı. Sevinç ve hüznün birbirine karıştığı bugün karnelerini alan çocuklar ellerinde karneleriyle, saldırıda kaybettikleri anne ve babalarının mezarına koştu. Ellerindeki karneleriyle bir süre mezarlıkta kalan çocuklar, daha sonra dualar okuyarak ayrıldı.
 

''Hayat normale döndü"

Muhtar Abdurrahman Çelebi, taziyelerinin devam ettiğini belirterek, ''Hayat normale döndü. Her şey iyiye gidiyor. Çocuklar da kendilerini toparladı. Psikolojileri düzeldi. Yaşanan olaya kader diyelim. Dosyamız da Mardin'e geldi. Buna da sevindik'' dedi.

Olayı gerçekleştirenlerin cezalarının en ağır bir biçimde verilmesini isteyen Muhtar Çelebi, ''Dünyada olmayan bir olay. Saldırıyı yapanların da dünyada olmayan bir cezayı alacaklarına inanıyorum. Bu dünyaya mal olan bir olay'' şeklinde konuştu.
Çelebi, daha önce yetkililerden talep edilen, köyün yakınlarında yeni bir okul yapılması için yer tespitinin de yapıldığını bildirdi.
 

Anne ve babasını kaybeden çocuklar

Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne anne ve babaları ölen çocukların kayıtlarını yaptırdıklarını belirten muhtar Çelebi, çocukların devlet korumasında olduğunu ve akrabaları aracılığıyla çocuklara bakacaklarını kaydetti.

Darüşşafaka yetkililerinin saldırıda anne ve babasını kaybeden çocukları okutmayı talep ettiklerini anlatan Abdurrahman Çelebi, 2 yetkilinin köye gelerek kendileriyle görüştüğünü ifade etti.

Çelebi, ''Üçüncü sınıfta okuyan çocuklarımızın tamamını Darüşşafaka'ya göndermeyi düşünüyoruz. Bu çocuklar bize emanet'' dedi.
 

Çocuklara moral gezisi

Saldırı sonrası köye gelen ve okulun çevresine çeşitli figürler çizen ressam Canan Berber'in daveti üzerine 4 çocuk moral bulmak için İstanbul'a gönderilecek.
Berber'in daveti üzerine İstanbul'da açılacak sergiye katılmak üzere bugün gidecek olan öğrenciler Canan, Ali, Hasret ve Polat Çelebi'ye öğretmenleri Sadık Akbulut eşlik edecek.