Bine yakın köye ulaşılamıyor

Yurtta yoğun kar yağışı nedeniyle birçok ilde toplam 952 köy yollu ulaşıma kapandı. Düzce'de eğitime bir gün süreyle ara verildi.

19 Ocak 2012 Perşembe, 07:31
Abone Ol google-news

Yoğun kar yağışı nedeniyle Kastamonu, Rize, Muş, Bolu, Düzce, Sakarya, Bayburt ve Bitlis'te toplam 952 köyle ulaşım sağlanamıyor.

Kastamonu'da aralıklarla etkili olan kar yağışı nedeniyle Abana'da 8, Araç'ta 5, Azdavay'da 35, Bozkurt'ta 31, Cide'de 54, Çatalzeytin'de 15, Daday'da 14, Doğanyurt'ta 10, Hanönü'nde 4, İhsangazi'de 5, İnebolu'da 20, Küre'de 14, Pınarbaşı'nda 7 ve Şenpazar'da 9 olmak üzere toplam 231 köy yolu ulaşıma kapandı.

Ekiplerinin ulaşıma açtıkları köy yollarının, aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle yeniden kapandığı bildirildi.

Rize

Rize'de etkisi sürdüren yoğun kar yağışı nedeniyle Ardeşen'de 21, Çamlıhemşin'de 18, Çayeli'nde 25, Derepazarı'nda 1, Fındıklı'da 5, Güneysu'da 10, Hemşin'de 4, İkizdere'de 20, Kalkandere'de 7, Pazar'da ise 6 köy yolu olmak üzere toplam 117 köyle ulaşım sağlanamıyor.

 

Muş

Muş Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Şeyhmus Yentür, kent merkezine bağlı 40, Varto'da 70, Bulanık'ta 20, Malazgirt'te 30, Korkut'ta 10 ve Hasköy'de 5 olmak üzere toplam 175 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğunu söyledi.

Yentür, ''13 ekip, 26 araç ve 100 personelle yoğun şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kar yağışının şu anda durmasıyla gece gündüz vardiyasını oluşturduk'' dedi.

Karayolları 113.Şube Şefi Sülhattin Ömeroğlu ise Muş–Kulp karayolunun, Kozma mevkisinde çığ düşmesi nedeniyle 4 günden beri ulaşıma kapalı olduğunu belirtti. Ömeroğlu, ''Bölgede kar kalınlığı yer yer 4-5 metre civarında. Ekiplerimiz sürekli olarak çalışmalarına devam ediyor'' diye konuştu.


Bolu

Bolu kent merkezinde kar kalınlığı 30 santimetreye, yüksek kesimlerde ise 2 metreye ulaştı. Kent merkezinde 18, Gerede'de 15, Göynük'te 1 ve Mengen'de 54 olmak üzere toplam 88 köy yolu, kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı.


Düzce

Düzce Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, yaklaşık bir haftadır aralıklarla devam eden kar yağışı, gece şiddetini arttırdı. Yoğun kar yağışı nedeniyle kent merkezi ve 7 ilçede toplam 72 köy yolu ulaşıma kapandı.

Ulaşıma kapanan merkeze bağlı 21, Akçakoca ilçesindeki 14, Yığılca ilçesindeki 11, Gümüşova ilçesindeki 8, Cumayeri ilçesindeki 8, Çilimli ilçesindeki 5 ve Gölyaka ilçesindeki 5 köy yolunun açılması için İl Özel İdaresi ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.


Sakarya

Sakarya Valiliğinden alınan bilgiye göre, Geyve'de 9, Adapazarı'nda 3, Karapürçek'te 4, Erenler'de 1, Sapanca'da 4, Hendek'te 7, Akyazı'da 8, Kocaali'de 7, Karasu'da 11, Ferizli'de 6, Söğütlü'de 3 ve Kaynarca'da 9 olmak üzere, 72 köy yolu ulaşıma kapandı.


Bayburt

Bayburt kent merkezinde kar kalınlığı 10 santimetre, yüksek kesimlerde 50 santimetreyi geçerken, gece saat 22.00'da ölçülen en düşük hava sıcaklığı -24 derece olarak gözlemlendi.

Bayburt'ta hava sıcaklıklarının bugün en düşük -16, en yüksek -10 derece olacağını belirten yetkililer, hasta ve çocukların mecbur olmadıkça dışarı çıkmaması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

İl Özel İdare Genel Sekreteri Ziyeddin Babacan, yaptığı açıklamada, Aydıntepe ilçesine bağlı Kavlatan, Günbuldu, Dumlu ve Yazlık köyleri dahil 28 köy yolunun kapalı olduğunu, 9 ekiple yol açma çalışmalarının devam ettiğini belirtti.
 

Bitlis

Bitlis Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşım sağlanamayan 169 köy yolunun, yeniden ulaşıma açılması için çalışmaların devam ettiğini bildirildi.

Kapalı köy yollarında karla mücadele çalışmalarının aralıksız yürütüldüğü, çalışmalara 3 kar makinesi, 14 greyder, 11 dozer, 14 servis aracı, 8 yükleyici ve 10 ekiple devam edildiği belirtildi.

Bitlis Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri ise merkezde 1 metre 15 santimetreye ulaşan kar kalınlığının, yüksek kesimlerde yer yer 150 santimetreyi bulduğunu bildirdi. Yetkililer, çığ tehlikesi karşısında uyarılarda bulundu ve yurttaşın dikkatli davranmasını istedi.
 

 Eğitime kar engeli

Düzce Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, Valilik Kriz Merkezi ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan toplantıda 1 haftadır devam eden kar yağışının gece saatlerinde daha da yoğunlaşmasının ardından eğitim ve öğretime bir gün süreyle ara verilmesi kararı alındı.

 

Buzlanma ve don uyarısı

Ege kıyıları ile Batı ve Orta Karadeniz kıyılarında orta kuvvette, iç ve batı kesimler ile Doğu Anadolu'da kuvvetli buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb.) karşı ilgililerin ve yurttaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

Çığ uyarısı

Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda devam eden kar yağışının eğimin fazla olduğu alanlarda oluşturabileceği çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.
 

Van'da kar var

Devlet Meteoroloji İşleri'nden alınan bilgiye göre, Van parçalı, çok bulutlu olacak. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı görülecek. Van gündüz 1, gece eksi 2 derece olacak.