'Bingazi'ye girmeyeceğiz'

Libya Dışişleri Bakan Yardımcısı Halit Kaim, hükümete bağlı güçlerin, ateşkes uyarınca Bingazi'ye girmeyeceklerini söyledi. Öte yandan Libya'nın Bingazi kentinde, büyük bir patlama olduğu bildirildi. Bölgedeki AFP muhabirleri, patlamadan hemen sonra bölgeden uçaksavar seslerinin duyulduğunu belirtti.

18 Mart 2011 Cuma, 10:01
Abone Ol google-news

Libya Dışişleri Bakan Yardımcısı Halit Kaim, gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümete bağlı güçlerin Bingazi yakınındaki varlığının ateşkesi ihlal etmediğini ifade ederek, Bingazi'ye girme niyetlerinin olmadığını bildirdi.

Halit Kaim, ordunun Libya kentlerindeki varlığının, yurttaşların güvenliği açısından önemli olduğunu düşündüklerini belirterek, "Bu ateşkesi ihlal etmez. Ateşkes, küçük ya da büyük askeri operasyon yapılmaması anlamına gelir" dedi.

Libya Dışişleri Bakanı sivilleri korumak için askeri operasyonun durduğunu açıkladı. Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi, Libya ordusunun Bingazi kentine girmeyeceğini söyledi. Fransa "tehdidin değişmediğini", İngiltere ise Kaddafi'yi yaptıklarıyla değerlendireceklerini belirtti.

Libya Dışişleri Bakanı Musa Kusa, derhal ateşkes ilan ederek, her türlü askeri operasyonu durdurma kararı aldıklarını belirtti.

Kusa, düzenlediği basın toplantısında, kararın, BM'nin Libya hava sahasında uçuşa yasak bölge ilan etmesinin ardından sivilleri korumak amacıyla alındığını açıkladı.

Libyalı Bakan, sivillerin korunmasına büyük önem verdiklerini söyleyerek, Libya'nın ayrıca ülkedeki tüm yabancıları ve yabancı yatırımlarını koruyacağını belirtti.

 

Kaddafi saldırmaya devam ediyor

Ayaklanmanın merkezi durumundaki Bingazi'de muhalif liderlerin kurduğu askeri konseyden Halid El Sayeh, düzenlediği basın toplantısında, "Kaddafi rejiminin halka saldırmayı hiç kesmediğini" ifade etti.

Sayeh, birliklerin şimdiye kadar, kuşatılan Zenten, Misrata ve Ecdebiye kentlerini bombaladığını söyledi.

Libyalı yetkililer, ateşkes ilanından sonra askeri operasyon düzenlendiği iddiasını yalanladı.

Adının açıklanmasını istemeyen askeri bir kaynak, "Libya güçleri ateşkese ve sivilleri koruma sözüne uyuyor. Ateşkesten sonra hiçbir askeri operasyon düzenlenmedi" dedi.
 

Fransa kararlı, İngiltere temkinli

Reuters haber ajansı, Libya'nın açıklamasından sonra Fransa'nın ihtiyatlı yaklaştığını açıkladığını bildirdi. Habere göre Fransa, "tehdidin değişmediğini" belirtti.

İngiltere Başbakanı David Cameron, Libya'nın ateşkes kararı aldığını açıklamasının ardından, "Libya lideri Muammer Kaddafi'yi sözleriyle değil, yaptıklarıyla değerlendireceğiz" dedi. Cameron, İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararının açık olduğunu, bu kararın Kaddafi'nin kendi halkına kötü davranmaya son vermesini de içerdiğini belirterek, "Eğer buna son vermezse, gereken önlemler alınacaktır" diye konuştu.
 
Libya Dışişleri Bakanı Musa Kusa, derhal ateşkes ilan ederek, her türlü askeri operasyonu durdurma kararı aldıklarını açıklamıştı. Kusa, kararın, BM'nin Libya hava sahasında uçuşa yasak bölge ilan etmesinin ardından sivilleri korumak amacıyla alındığını belirterek, sivillerin korunmasına büyük önem verdiklerini söylemişti. Libya ayrıca ülkedeki tüm yabancıları ve yabancı yatırımlarını koruyacağını kaydetmişti.

Paris'ten haber bekleniyor

Trablus'daki hava trafik kontrol merkezi hiçbir uçağın ülkenin havasahasına girmesine izin vermiyor.

Fransa'nın başkenti Paris, yarın Libya konusunda AB ve Arap Birliği zirvesine evsahipliği yapacak. Libya'daki son gelişmelerin ele alınacağı zirveye, BM Genel Sekreteri BanKi-mun ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve İngiltere Başbakanı David Cameron da katılacak.

Ordu Bingazi'ye girmiyor

El Cezire televizyonunun Seyfülislam'ın açıklamalarına dayanarak verdiği haberde, Libya ordusunun Bingazi kentini kuşatacağını, ancak kente ordu birlikleri yerine terörle mücadele güçlerinin girerek muhalif güçleri silahsızlandıracağı belirtildi.

Haberde Seyfülislam'ın, "ordu birliklerinin Bingazi'den kaçan halka yardımcı olacağı" yönündeki açıklamasına da yer verildi.

Haberi sadece başlık olarak geçen El Cezire televizyonu Seyfülislam'ın sözkonusu açıklamayı nerede ve ne zaman yaptığı konusunda bir bilgi vermedi.

Misrata'da durum

Bu arada, Kaddafi güçlerinin Libya'nın batısındaki Misrata kentini ağır silahlarla bombalaması sonucu 4 kişi öldü, 70 kişi de yaralandı.

El Arabiya'ya açıklamada bulunan Kaddafi karşıtı hareketin üyesi Sadun El Misrati, Kaddafi'ye bağlı güçlerin, kentteki sivil halka tank ve ağır topçu ateşi açtığını söyledi.

El Arabiya televizyonu saldırıda ölen ve yaralananlar olduğunu duyurdu.

Misrata kenti, Kaddafi karşıtı güçlerin ülkenin batısındaki son büyük güçlü kalesi konumunda.

Libya'da direnişçilerin, Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin batıdaki Nalut kenti ve Tunus sınırı yakınlarındaki mevzilerine saldırdığı da gelen haberler arasında.
 

Kaddafi'ye uyarı

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Luis Moreno-Ocampo, Muammer Kaddafi'yi Bingazi'de sivillere saldırı düzenleme tehdidini yerine getirmesi halinde savaş suçu işlemiş olacağı yolunda uyardı.

Halihazırda Kaddafi ve yakın çevresi hakkında savaş suçu ihtimalini soruşturan Morano-Ocampo, gazetecilere yaptığı açıklamada, Libya hükümetinin sivillere saldırmaması gerektiğini söyledi. Başsavcı, bu türden bir saldırı olursa bu suçun cezasız kalmayacağını belirtti.

Öte yandan; Libya'nın doğusunda hala kısmen muhaliflerin kontrolü altında bulunan ve Muammer Kaddafi'ye sadık kuvvetlerin ilerleme kaydettiği kilit Ecdebiye kenti yakınlarında çatışmalar meydana geliyor.

OPERASYONA SAATLER KALDI