Bir partiden daha İhsanoğlu'na destek

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'na destek sürüyor. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin yetkili kurullarında yaptıkları istişare neticesinde Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nu destekleyeceklerini açıklarken, gelişmeyi Gaziantep'te değerlendiren İhsanoğlu ise, "Büyük Birlik Partisi de resmi desteğini açıkladı. Destek daha da artacak" dedi.

16 Temmuz 2014 Çarşamba, 17:41
Abone Ol google-news

İhsanoğlu, seçim çalışmaları için geldiği Gaziantep'te açıklamalarda bulundu.
Dindar duruşunu kampanyalarından neden ön plana çıkarmadığına ilişkin bir soruya yanıt verirken kendisinin inançlı bir kişi olduğunu dile getiren İhsanoğlu, "Şimdi muhafazakâr ve dindar bir ailenin çocuğuyum. İnançlı bir insanım. Ama ben dinin siyasete kullanılmasını istemiyorum. Böyle yaparsanız ayrımcılık yapıyorsunuz. Çünkü herkes inanmıyor, sizin gibi düşünmüyor. Artık din istismarı yeter, bu millet bunu istemiyor. Bir arada yaşamak bizim kültürümüzde var, din istismarına yeter artık" dedi.

"DEVLET NİZAMINDA HER GÜN O DEVLETİ YENİDEN GÖZDEN GEÇİREMEZSİNİZ"

Başkanlık sistemi hakkında da görüşlerini dile getiren İhsanoğlu, "Her gün her şeyi yeniden düşünmek güzel bir şeydir ama devlet nizamında her gün o devleti yeniden gözden geçiremezsiniz, devlet olmaktan çıkar. Devlet bir günde kurulmaz. Bunlar birikimdir. Türkiye Cumhuriyeti 90 sene önce kuruldu ama onun arkasında bin senelik tarih var. Bütün yetkiler padişahın elindeyken, sadrazama verildi. Osmanlı Devleti son yıllarını böyle geçirdi. Bu günkü sistemde eksiklikler yok mu? Var. Biz bu sistemi iptal edelim, o kafayı alıp yeni bir kafa vücuda yerleştirelim derseniz o kafa patlar, vücut ayrı, kafa ayrı olur. Amerika'daki sistem herkese hoş gelebilir ama o sistemin arkasında çok uzun bir süreç var" şeklinde konuştu.
Bugüne kadarki cumhurbaşkanlarının anayasa ve kanunlara göre hareket ettiğini dile getiren İhsanoğlu, "Bizim devletimiz tektir. 11 cumhurbaşkanımızın şüphesiz farklı üslupları vardı. Ama anayasa yetkilerine göre hareket etti hepsi. Eğer anayasaya uymazsanız bu Türkiye'yi kötü bir yere götürür. Cumhurbaşkanımızla, başbakanımız arasında bir tartışma oldu, kitap fırlatıldı, ekonomi uçtu, herkesin cebi boşaldı. Birinin tepesi atması, millete dikte etmesi memleketi nereye götürür? Bu seçenekleri düşünmek lazım, çok önemli" ifadelerini kullandı.

"AK PARTİ KURUCULARI DA VARDI"

Siyaseti bilmediği eleştirilerine tepki gösterirken iç ve dış politikayı gayet iyi bildiğini vurgulayan İhsanoğlu "İhsanoğlu onu yapamaz, bunu yapamaz deniliyor. Öyleyse peki neden korkuyorsun ondan, bırak yapmasın. Sen ne yapacağını söyle. Köprüyü, barajı yapamazsın onu hükümet yapacak. Bu parti seçimi değil. Çok farklı düşünmek lazım. Ben bu camianın yabancısı değilim, bu teklifi talebi geldiğinde istişare yaptım. AK Parti kurucuları vardı, onlar da teşvik ettiler. Aslında onlar Başbakan'ın hizmetinin devam etmesini istiyorlar" şeklinde konuştu.

"KORUMAM VAR"

Korumasının olup olmadığına yönelik bir soruya ise İhsanoğlu, şu yanıtı verdi:
"Evet korumam var. Dostlarımızdan da koruma veren oldu. Gittiğimiz yerde de hükümetten polisimiz bir koruyor. Cenabı Allah en hayırlı koruyucudur, rahman ve rahim odur" diye konuştu.
Kendisine destek verenlerin arttığına dikkat çeken İhsanoğlu, şöyle konuştu:
"Bize 7 parti destek veriyor. Bu 8 de olacak. Biz buraya geldiğimizde Büyük Birlik Partisi de resmi desteğini açıkladı. Daha da artacak. Bu adaletle ilgili çok güzel bir latife anlatacağım: Eyüp'ü gezerken vatandaşlar geliyor, destek oluyorlar. Sonra çok zarif biri geldi: Efendim dedi bir şey sormak istiyorum. Siz adaletten bahsediyorsunuz dedi. Başbakan uçakları kullanıyor, televizyonlar saatlerce onu veriyor falan dedi. Ama sizi 6 parti destekliyor dedi. Böyle de düşünen vatandaşlarımız var saygı duyuyoruz."
Seçim yarışının adaletsizliğine de başka bir soru üzerine değinen İhsanoğlu, "Arife Bağdat sorulmaz. Arif bunu herkes biliyor. Düşünebiliyor musunuz? 76 milyon nüfuslu bir ülkenin 1 ayda Cumhurbaşkanı seçilir mi? 1 ayda ev taşıyamazsınız. Vatandaş bunu görüyor. Hak, hakkaniyet, eşitlik hiçbir şey yok. Burada her şey biçilmiş bir kaftan şeklindeydi. Bu kaftan bir sürprizle karşılaşınca hesaplar bozuldu. Durum bundan ibarettir."

BBP'DEN DESTEK

Öte yandan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında cumhurbaşkanının herkesi ve her kesimi kucaklayacak, 70 milyonun cumhurbaşkanı olabilecek bir kişi olması gerektiğini belirterek, istedikleri cumhurbaşkanının özelliklerine ilişkin şunları kaydetti:
"Mevcut anayasaya, parlamenter sistemin kurallarına, prensiplerine ve teamüllerine sadık, milliyetçi, maneviyatçı, demokrat, hukukun üstünlüğüne tam olarak teslim olabilecek, merhum şehit genel başkanımız Muhsin Yazıcıoğlu ve onunla birlikte hayatını kaybeden arkadaşlarımızın hukukuna sahip çıkacak, hadisenin tüm yönleriyle aydınlatılmasını ve sorumlularının hukukun önüne çıkartılarak hak ettikleri cezayı almalarının sonuna kadar takipçisi olacak ve bunun sözünü net ifadelerle verecek bir cumhurbaşkanı.
Çözüm süreci adı altında çözülme ve ayrışma sürecini durduracak, tek vatan, tek devlet, tek millet, tek dil, tek bayrak ülküsünden asla taviz vermeyecek, tüm dünya ile ülkemizi barıştıracak, komşu coğrafyamızda kan ve gözyaşının sona erdirilmesine öncülük yapacak, dış Türkler davasına sonuna kadar sahip çıkacak, samimi olarak yeni, sivil ve demokratik bir anayasanın öncülüğünü yapacak, ülkemizde giderek derinleşen kamplaşma ve ayrışmayı ortadan kaldıracak, uzlaşma kültürünü esas alarak toplumda barış ve sevginin oluşmasına öncülük edecek bir cumhurbaşkanı."
Destici, cumhurbaşkanının aynı zamanda anayasal kurumlar arasındaki iş birliği ve uyumu en üst düzeyde tutacak bir kişi olması gerektiğine dikkati çekti.
Cumhurbaşkanı seçiminde destek verecekleri adayı partinin tüm yetkili organlarınca ortak uzlaşma çerçevesinde belirlediklerini ifade eden Destici, bu doğrultuda Ekmeleddin İhsanoğlu'nu destekleyeceklerini söyledi.