"Biraz daha zamana ihtiyacım var"

Galatasaray'ın Brezilyalı oyuncusu Elano Blumer, Turkcell Süper Lig ve UEFA Avrupa Ligi'nden birbirinden farklı performanslar sergilediğini belirtirken, daha iyi olabilmek için elinden geleni yaptığını söyledi.

26 Kasım 2009 Perşembe, 21:40
Abone Ol google-news

Galatasaray TV'de yayınlanan ''Son Pas'' programında açıklamalarda bulunan Elano Blumer, UEFA Avrupa Ligi'nde gösterdiği performanstan memnun olduğunu, Turkcell Süper Lig'de ise biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu ifade ederek, ''Türkiye liginde oynanan futbol, benim alışmış olduğum futbola nazaran biraz daha farklı. Bu sebepten ötürü bir adaptasyon süreci geçiriyorum. Özeleştiri yaptığım zaman, her geçen gün daha iyiye gittiğimi, ortama daha iyi uyum sağladığımı söyleyebilirim. Ama biraz daha zamana ihtiyacım var'' dedi.

Karşılaşmaların oynandığı zeminlerin, sergilenen futbolu etkilediğini kaydeden Elano, ''İngiltere'de futbol hızlı oynanıyor ve bunda zeminin de büyük etkisi var. Türkiye'de oyun biraz daha yavaş ve güce dayalı olarak oynanıyor. Markajlar daha sert, adam adama yapılan savunma daha ön plana çıkmış vaziyette. Hem oyun tarzına, hem de sahalara alışmam gerekiyor. İngiltere'deki sahalar sizi hızlı oyun oynamaya itiyor. Buradaki fark, hem sahaların, hem de oyun mentalitenin değişik olmasından kaynaklanıyor'' diye konuştu.


''Şampiyonluğun en büyük adaylarından biriyiz"

Galatasaray takımının her maçını kazanmak için sahaya çıktığını dile getiren Brezilyalı oyuncu, ''Üstümüzdeki baskıdan dolayı strese girmeye gerek yok. Çünkü Galatasaray bütün maçlarını kazanmak zorunda ve bu maçları kazanarak istediğimiz başarılara ulaşacak potansiyelimiz var'' derken, ''Şampiyonluğun en büyük adaylarından biriyiz, bu sebepten dolayı baskıdan bahsetmeye gerek yok'' ifadelerini kullandı.

Formasını giydiği Brezilya Milli Takımı'ndaki oyunuyla, Galatasaray'da sergilediği oyunun farklı olduğunun belirtilmesi üzerine Elano, şunları söyledi:
''Dört yıldır milli takıma gidiyorum ve bu grupla dört senedir beraber olduğumdan dolayı adaptasyon süreci gibi bir durum söz konusu olmuyor. Sahada kimin ne yapacağını daha iyi biliyorum. O yüzden Galatasaray'a oranla milli takımda daha iyi bir performans göstermem anormal bir durum değil. Bu performansı Galatasaray'da da göstereceğimden kimsenin şüphesi olmasın.

Daha önce de belirttiğim gibi her geçen hafta daha iyiye gidiyorum. Futbolumda kesinlikle geliştirmem gereken noktalar olduğunu biliyorum. Türkiye'de bulunduğum süre içerisinde beni üzen tek nokta futbolum. Biraz daha iyiye gitmem gerektiğini, biraz daha fazla goller atmam, takımıma biraz daha fazla yardım etmem gerektiğini en iyi ben biliyorum. Bunun için elimden geleni yapıyorum.''


''Bir sene oynayıp gidecek" düşüncesi olmasın

Elano Blumer, (Elano buraya geldi fazla çalışmıyor), (Niye iyi oynamıyor ?), (Bir sene kalıp gidecek) gibi yorumların kendisini çok üzdüğünü belirtti.

Galatasaray taraftarlarına seslenen Elano, kendisinin çok çalışkan bir insan olduğunu söyleyerek, sözlerini şöyle tamamladı:
''Antrenmanlara ilk gelenlerden biriyim. Antrenmanlarda elimden geleni yapıyorum. Devamlı olarak, (Nasıl daha iyi bir yere gelebilirim, Galatasaray;a nasıl daha faydalı olabilirim ?); diye düşünüyorum. (Elano bir sene oynayıp gidecek) şeklinde bir düşünce oluşmasın. Haldun Bey beni transfer ederken, bunu kendisine de söyledim.

Ben Ukrayna'ya, İngiltere'ye giderken de bu mentaliteyle gittim. Her zaman kendime ve çalıştığım yere olan saygım büyüktür. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Taraftarlardan biraz daha fazla destek bekliyorum. Kimsenin şüphesi olmasın ki Elano elinden gelenin en iyisini yapmak için çok çalışıyor. Bunu çok iyi bilsinler.''